Miercuri, 23 Decembrie 2015 - 05:06 AM Aleg.RO: Deputatul Samartinean, fost director al Aeroportului Timisoara, trimis in judecata

7plus Autor: C . S.

Liberalul timisoarean Cornel Mircea Samartinean va ajunge in fata magistratilor Instantei Supreme, odata ce procurorii DNA din cadrul structurii teritoriale timisorene au trimis in instanta dosarul in care il cerceteaza, alaturi de alte persoane, pentru presupuse fapte de coruptie.

Mai precis, din cate anunta DNA, Samartinean – actualmente deputat liberal, insa la data faptelor consemnate in dosar director al Aeroportului International Traian Vuia” in Timisoara (A.I.T.) – este acuzat de abuz in serviciu in forma continuata, dar si de conflict de interese. In aceeasi cauza, au fost deferiti justitiei Marius Florin Mezin, fost director comercial al AIT, pentru cuzatiile de abuz in serviciu in forma continuata si participatie improprie la fals in inscrisuri sub semnatura privata, in forma continuata, precum si un administartor de firma, Lucian Blaga, trimis in fata judecatorilor pentru marturie mincinoasa. Faptele anchetate ar data, din cate spun anchetatorii, din 2010.

Procurorii sustin, printre altele, in rechizitoriul intocmit in acest caz, faptul ca Samartinean si Mezin “au participat la luarea deciziei si apoi au aprobat toate fazele unei proceduri frauduloase de selectare a unui agent economic care sa inchirieze spatii aflate in incinta aeroportului”, ca “societatea comerciala favorizata era controlata, in fapt, de catre suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin, persoane cu care inculpatul Samartinean Cornel Mircea s-a aflat in raporturi comerciale, fiind chiar asociat in cadrul unei alte firme cu primul dintre cei doi suspecti”, dar si ca in mod “concret, suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin, in scopul obtinerii de beneficii materiale in cuantum de aproximativ 4.000 euro/luna, l-au determinat pe fostul director al A.I.T. sa declanseze procedura de inchiriere a spatiilor comerciale din incinta aeroportului. (…) De asemenea, aceasta societate comerciala urma sa plateasca o chirie mult diminuata fata de fostii chiriasi si fata de plafonul minim stabilit de Consiliul de Administratie al A.I.T”.

Nu in ultimul rand, in comunicatul DNA se precizeaza faptul ca “fata de suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin procurorii anticoruptie au dispus disjungerea cauzei” si continuarea cercetarilor.

sursa foto: Facebook/Cornel Samartinean

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Deputatul Samartinean, fost director al Aeroportului Timisoara, trimis in judecata | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii