Miercuri, 23 Decembrie 2015 - 05:06 AM Aleg.RO: Un deputat PNL, fost sef de aeroport, trimis in judecata pentru abuz in serviciu

Gândul foto: pressalert .ro

Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Potrivit unui comunicat, de marti, al DNA, procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie - Serviciul Teritorial Timisoara au dispus trimiterea in judecata, in stare de libertate, a inculpatilor Cornel Mircea Samartinean, fost director al Aeroportului Timisoara, in prezent deputat PNL, precum si a lui Florin Marius Mezin, director comercial al aeroportului, la data faptelor, si a lui Lucian Blaga, administrator al unei firme, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Cornel Mircea Samartinean este acuzat de abuz in serviciu, in forma continuata (doua acte materiale) si de conflict de interese, Marius Florin Mezin de abuz in serviciu in forma continuata (doua acte materiale) si de participatie improprie la fals in inscrisuri sub semnatura privata, in forma continuata (zece acte materiale), iar Lucian Blaga este acuzat de catre procurori de marturie mincinoasa.

Potrivit rechizitoriului, in cursul anului 2010, ”functionari din cadrul Aeroportului «Traian Vuia» Timisoara, in exercitarea atributiilor de serviciu, au luat decizia si au actionat concordant pentru obtinerea de foloase necuvenite, de catre o societate comerciala, consecutiv prejudicierii bugetului unitatii in interesul careia erau obligati sa actioneze”.

Astfel, Samartinean si Mezin au participat la luarea deciziei si apoi au aprobat toate fazele unei proceduri frauduloase de selectare a unui agent economic care sa inchirieze spatii aflate in incinta aeroportului.

”Societatea comerciala favorizata era controlata, in fapt, de catre suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin (fostul sef al Consiliului Judetean Timis - n.r.), persoane cu care inculpatul Samartinean Cornel Mircea s-a aflat in raporturi comerciale, fiind chiar asociat in cadrul unei alte firme cu primul dintre cei doi suspecti. Concret, suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin, in scopul obtinerii de beneficii materiale in cuantum de aproximativ 4.000 euro/luna, l-au determinat pe fostul director al aeroportului sa declanseze procedura de inchiriere a spatiilor comerciale din incinta aeroportului”, se mai arata in comunicat.

Aceasta procedura viza impunerea, pentru fostii chiriasi, a unor conditii care sa-i determine sa renunte la inchirierea viitoare a acelor spatii si astfel, inclusiv prin vicierea procedurii de organizare a licitatiei, spatiile comerciale urmau sa fie preluate de firma controlata prin interpusi de catre cei doi suspecti.

De asemenea, aceasta societate comerciala urma sa plateasca o chirie mult diminuata fata de fostii chiriasi si fata de plafonul minim stabilit de Consiliul de Administratie al Aeoportului International ”Traian Vuia”.

”In acest sens, inculpatul Mezin Marius Florin, fiind desemnat presedinte al celor doua comisii de organizare a licitatiilor pentru inchirierea spatiilor comerciale din incinta aeroportului, a conceput si a dispus ca un alt functionar ce nu cunostea adevarata stare de fapt, sa redacteze acte care reflectau in mod nereal respectarea procedurilor legale. Scopul urmarit de acesta a fost ca, in eventualitatea unui control ulterior, sa nu se mai poata constata ca licitatiile din datele de 27.10.2010 si 03.11.2010 au fost denaturate, in sensul asigurarii adjudecarii contractelor de inchiriere de catre firma controlata de suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin”, mai arata procurorii in rechizitoriu.

Cu ocazia audierilor, Blaga a facut afirmatii mincinoase in legatura cu imprejurarile in care a transmis oferte de participare la licitatia de inchiriere a spatiilor, acesta ascunzand motivul real al simulacrului de ofertare facut, respectiv crearea aparentelor unei proceduri deschise, transparente si competitive. In realitate, a fost favorizata firma controlata de catre suspectii Alin Augustin Florin Popoviciu si Constantin Ostaficiuc.

Prin activitatile infractionale derulate de catre acesti functionari, cu concursul direct al persoanelor ce controlau in fapt societatea comerciala ce a fost declarata abuziv drept castigatoare a licitatiei trucate, s-a produs Aeroportului International "Traian Vuia" Timisoara un prejudiciu in cuantum de 239.570,3 lei.

In cazul suspectilor Alin Augustin Florin Popoviciu si Constantin Ostaficiuc, procurorii anticoruptie au dispus disjungerea cauzei si continuarea cercetarilor, iar in cazul lui Tiberiu George Penescu au dispus clasarea.

In cauza, a fost dispusa masura asiguratorie a sechestrului asupra unui imobil ce apartine lui Cornel Mircea Samartinean.

Dosarul a fost trimis spre judecare Inaltei Curti de Casatie si Justitie, cu propunerea de a se mentine masurile asiguratorii dispuse in cauza.

Fostul sef al Consiliului Judetean (CJ) Timis Constantin Ostaficiuc este implicat si intr-un alt dosar, in care a fost trimis in judecata, in luna august, alaturi de alte noua persoane, in dosarul finantarii echipei de fotbal Poli Timisoara de catre CJ, in perioada in care clubul de fotbal ii apartinea omului de afaceri Marian Iancu.

Citeste si Deputatul Ioan Oltean, ridicat de procurorii DNA de pe aeroport si dus la audieri Citeste si Patru pasageri din Orientul Mijlociu care se comportau suspect, dati jos dintr-un avion, pe un aeroport din Statele Unite Citeste si Un francez, arestat pe un aeroport din Marea Britanie pentru posesie de arma

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Un deputat PNL, fost sef de aeroport, trimis in judecata pentru abuz in serviciu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii