Vineri, 18 Decembrie 2015 - 05:57 AM Aleg.RO: Dual-Duel la ICR/ de Ziarul de duminica

ziarulfinanciar Autor: Ziarul de Duminica 17 .12.2015

Intre 8 si 17  decembrie, la Institutul Cultural Roman (Aleea Alexandru 38, Bucuresti) a avut loc expozitia de pictura, gravura si sculptura Dual-Duel, a artistilor Eva Radu si ZuZu Caratanase. Invitat special: sculptorul Mircea Roman. Expozitia a fost prezentata de Ion Bogdan Lefter si de curatorul Mihai Plamadeala. Evenimentul a fost organizat de ICR in parteneriat cu Uniunea Artistilor Plastici, Universitatea Nationala de Arta Bucuresti, Artindex si Asociatia culturala ?Nomen este omen?.

ZuZu Caratanase (pseudonim al lui Razvan-Constantin Caratanase, n. 1985, Tulcea) este licentiat al Universitatiie Nationale de Arta din Bucuresti, institutie in cadrul careia este in prezent asistent si la care a obtinut in 2014 titlul de doctor. A avut noua expozitii personale pe plan national si a participat la peste 180 expozitii colective si de grup in tara si peste hotare (Austria, Bulgaria, Canada, Franta, Germania, Italia, Japonia, Republica Moldova, Spania si Ucraina). Este fondator al grupului artistic ?Saseorisase?. Printre distinctiile pe care le-a primit se numara Premiul Uniunii Artistilor Plastici din Romania / Filiala Grafica Bucuresti (2010); Distinctia ?Parchemin d'Honneur? la Trienala Internationala de Gravura ? Chamali?res, Franta (2010); Premiul I la Bienala Intercontinentala de Grafica Mica ?Inter-Art? ? Aiud (2012); Premiul Uniunii Artistilor Plastici din Romania pentru  Grafica - Bucuresti (2013); Premiul de Excelenta la Festivalul International  ?A.R.T.E.? ? Iasi (2014); Certificatul de Merit la Trienala Internationala de Gravura ? Kochi, Japonia (2014); Premiul pentru Grafica la Festivalul  International ?A.R.T.E.? ? Iasi (2015); Certificatul de Excelenta acordat de  Asociatia Nationala pentru Arte Vizuale Contemporane la Salonul International de Carte-Obiect ?West Meets East ? A Cultural Book Exchange? ? Bucuresti (2015),  numeroase alte nominalizari si diplome de onoare si excelenta acordate in cadrul unor evenimente artistice (anuale, bienale, trienale etc.) din tara si strainatate.

Eva Radu (n. 1986, Ramnicu Sarat) a absolvit Universitatea Nationala de Arte din Bucuresti, in cadrul careia este in prezent doctoranda. A participat la peste 80 de expozitii de grup si colective pe plan national si international (Bulgaria, Canada, Franta, Italia, Germania, Republica Moldova si Spania); precum si la numeroase workshop-uri, tabere de creatii, simpozioane etc. A beneficiat de bursa ?Tinere talente? acordata de Fundatia ?Principesa Margareta a Romaniei? ? Bucuresti (2009). Printre distinctiile care i s-au acordat se numara ?Parchemin d'Honneur? la  Trienala Internationala de Gravura ? Chamali?res, Franta (2010); Premiul de  Excelenta la Bienala Nationala de Gravura Contemporana ?Danubius? ? Tulcea  (2014); Premiul Uniunii Artistilor Plastici din Romania la Bienala Nationala de Arta Contemporana ?Aegyssus? ? Tulcea (2015); Premiul de Excelenta la  Concursul International de Creatie Plastica ?Dialoguri interculturale si artistice? ? Iasi (2015).

(3345 )

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

Dual-Duel la ICR/ de Ziarul de duminica | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii