Joi, 10 Decembrie 2015 - 05:27 AM Aleg.RO: Dan Andronic, Marius Marcovici si omul de afaceri Claudiu Mateescu, adusi la DNA Brasov in dosarul lui Remus Truica

Gândul

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie Brasov fac cercetari intr-o cauza penala ce vizeaza suspiciuni privind savarsirea unor infractiuni de coruptie si asimilate celor de coruptie care ar fi fost comise in perioada 2006 - 2015 . In aceasta cauza, procurorii fac noua perchezitii in Bucuresti si judetul Ilfov, la sediile unor societati comerciale si la domiciliile mai multor persoane, conform unor surse judiciare fiind vizata si casa omului de afaceri Remus Truica.

Dan Andronic, directorul general al cotidianului Evenimentul Zilei, va fi dus cu mandat la DNA Brasov, dupa ce au fost facute perchezitii la locuinta sa si la o casa de vacanta. Andronic este asociatul majoritar al societatii Editura Evenimentul si Capital, care editeaza publicatiile Evenimentul Zilei si Capital, si directorul general al cotidianului Evenimentul Zilei.

Ancheta vizeaza retrocedarea ilegala a unor terenuri din judetul Ilfov.

In acest dosar privind retrocedari ilegale de terenuri au fost citati sa se prezinte, miercuri, la DNA Brasov, pentru a da declaratii, si printul Paul si sotia sa, printesa Lia, insa in drum spre Brasov printului i s-a facut rau si a fost internat la Spitalul Judetean de Urgenta din Ploiesti.

Citeste si: Printul Paul, internat la Spitalul din Ploiesti, dupa ce i s-a facut rau cand mergea spre DNA Brasov

Numele printului Paul a fost mentionat si in dosarul in care sunt acuzati Viorel Hrebenciuc, Andrei Hrebenciuc, Ioan Adam, Paltin Sturdza si Dan Bengescu, pentru retrocedare ilegala de paduri.

Dan Bengescu ii spunea lui Andrei Hrebenciuc ca printul Paul are "o jena financiara foarte puternica", intr-o discutie telefonica interceptata de procurori, la finalul careia Andrei Hrebenciuc i-a solicitat tatalui sau sa-l ajute financiar pe printul Paul. Imediat dupa aceasta discutie, Andrei Hrebenciuc l-a sunat pe Viorel Hrebenciuc, solicitandu-i sa-l ajute financiar pe Printul Paul, aratau procurorii DNA.

Citeste si: Perchezitii la Remus Truica si la sediile unor firme, intr-un dosar privind retrocedarea ilegala a unor terenuri

Intr-un alt document al anchetatorilor se arata ca Viorel Hrebenciuc si alti inculpati din dosarul retrocedarilor, acceptand promisiunea unor foloase materiale, le-au promis printului Paul si printesei Lia ca vor interveni pe langa autoritati pentru ca acestia sa obtina mai multe terenuri si cladiri.

Printul Paul si printesa Lia au fost audiati, in 15 octombrie 2014, la DNA Brasov, nefiind pusi sub urmarire.

Anchetatorii mai aratau ca, incepand din 2013, folosindu-se de influenta politica a lui Viorel Hrebenciuc, atunci deputat PSD, Dan Bengescu, Sorin Iacob si Ioan Adam au actionat in mod coordonat pentru a facilita dobandirea in mod injust de proprietati imobiliare (prin reconstituirea dreptului de proprietate sau prin retrocedari de imobile) de catre diferite persoane, printre care Paltin Gheorghe Sturdza si Paul Lambrino.

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Dan Andronic, Marius Marcovici si omul de afaceri Claudiu Mateescu, adusi la DNA Brasov in dosarul lui Remus Truica | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii