Vineri, 27 Noiembrie 2015 - 04:56 AM Aleg.RO: Ioan Oltean, ?sfintit? cu 600.000 de euro intr-o biserica

7plus Autor: Andrei Coman

Ioan Oltean a aterizat, joi, de la Cluj direct la DNA Bucuresti . Deputatul penelist a fost ridicat de pe Aeroportul Henri Coanda si dus la audieri intr-unul dintre cele mai mari dosare: despagubirile ilegale de la ANRP. Anchetarea lui Oltean a fost doar o chestiune de timp, fiind cunoscute legaturile sale cu diversi sefi care s-au perindat pe la ANRP.

Ioan Oltean sustine ca nu a luat niciodata bani

Insa cea mai cunoscuta relatie a lui Ioan Oltean cu conducerea Agentiei care i-a imbogatit pe multi afaceristi este cea cu Crinuta Dumitrean. Cu ajutorul acesteia, Oltean a incasat o spaga de 600.000 de euro, intr-o biserica.

Retineri la foc automat

Actualul deputat Catalin Teodorescu este cel care a aprobat despagubirile scandaloase catre miliardarul Mihai Rotaru

Inainte de a-l ridica pe Oltean de la aeroport, procurorii anticoruptie erau deja satui de treaba, inca de joi dimineata audiind pe banda rulanta tot felul de indivizi care mai de care mai implicat in despagubirile ilegale. Astfel, a dat cu subsemnatul si, in final, a fost retinut omul de afaceri Mihai Rotaru, principalul actionar de la CS Universitatea Craiova. El este, potrivit anchetatorilor, beneficiarul unei despagubiri de 190.000.000 de lei (aproximativ 25 milioane de euro) acordata de Comisia ANRP sub conducerea Crinutei Dumitrean. Retinut a fost si Sergiu Diacomatu, fost vicepresedinte ANRP. Declaratii in fata procurorilor au mai dat ieri si Rodica Constantinovici, deputatul Catalin Florin Teodorescu, toti fiind fosti membri ai comisiei ANRP. Lacramioara Alexandru a fost in ANRP ca reprezentant al Ministerului Finantelor, Rodica Constantinovici a fost secretar de stat in Ministerului Justitiei.

Cine este Mihai Rotaru

Cu afaceri de milioane de euro in domeniul constructiilor, prin Rotary Constructii, Mihai Rotaru si-a trecut in CV lucrari de referinta, majoritatea cu statul. Printre acestea amintim doar Centrul de Dirijare a Zborurilor Romatsa, restaurarea Palatului Telefoanelor, a Palatului Kretulescu sau a Hotelului Majestic, dar si ansamblul rezidential Antiaeriana, dezvoltat in parteneriat cu Ministerul Apararii Nationale. Totodata, Mihai Rotaru este principalul actionar al gruparii de fotbal CSU Craiova, echipa din Liga 1.

De obicei, la biserica dai, dar altii mai si iau

Insa piesa de rezistenta a noului dosar ANRP este penelistul Ioan Oltean. Protectorul Crinutei Dumitrean – retinuta si ea joi seara, pentru 24 de ore – a fost pus sub urmarire penala alaturi de colegul de Parlament Catalin Florin Teodorescu pentru complicitate la abuz in serviciu si trafic de influenta. Procurorii sustin ca Ioan Oltean l-a ajutat pe Mihai Rotaru sa primeasca despagubirile, punand mai multe vorbe bune la Crinuta Dumitrean. Iar eforturile i-au fost rasplatite cu 600.000 de euro, bani incasati de Oltean intr-o biserica. ?Din probele administrate in cauza a rezultat ca deputatul Ioan Oltean, care avea relatii cointeresate cu cesionarul si cu presedinta ANRP, si-a exercitat influenta la aceasta din urma pentru urgentarea si aprobarea despagubirii in favoarea cesionarului. In schimb, numitul cesionarul i-a remis lui Oltean 600.000 euro anterior datei de 17.06.2010 (n. red. ? ziua aprobarii despagubirilor), locul primirii banilor fiind in incinta unei parohii”, sustin procurorii.

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Ioan Oltean, ?sfintit? cu 600.000 de euro intr-o biserica | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii