Vineri, 27 Noiembrie 2015 - 04:56 AM Aleg.RO: Sergiu Diacomatu, alti doi fosti membri din comisia ANRP si omul de afaceri Mihai Rotaru, retinuti in dosarul despagubirii ilegale

AMOS News

UPDATE Omul de afaceri Mihai Rotaru, retinut

Rotaru a fost retinut, dupa ce a fost audiat timp de peste cinci ore la DNA, unde a fost adus cu mandat .

Procurorii urmeaza sa il prezinte instantei cu propunere de arestare preventiva.

Mihai Rotaru, actionar la CS Universitatea Craiova, este acuzat ca i-a dat mita 600.000 de euro deputatului Ioan Oltean, pentru a interveni in favoarea sa la fostul presedinte ANRP Crinuta Dumitrean.

Rotaru dorea sa ii fie aprobata o cerere de despagubire de aproape 109 milioane de lei, pentru un teren din Pitesti, despagubire care i-a fost de altfel acordata.

In acest dosar, au fost audiati, joi, si deputatii Ioan Oltean si Catalin Teodorescu, pe care procurorii i-au pus sub urmarire.

Sergiu Diacomatu si alti doi fosti membri din comisia ANRP, retinuti in dosarul despagubirii ilegale

Sursele citate au declarat, pentru MEDIAFAX, ca procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) i-au retinut pe Sergiu Diacomatu, fost vicepresedinte al ANRP, Lacramioara Alexandru, Rodica Constantinovici, fost secretar de stat in Ministerului Justitiei, si pe evaluatorul Sergiu Negurici, urmand sa ceara instantei arestarea lor preventiva pentru abuz in serviciu.

In acelasi dosar, deputatul PNL Ioan Oltean a fost ridicat de procurorii DNA de pe aeroport si dus la audieri.

Si Mihai Rotaru, actionar la CS Universitatea Craiova, beneficiarul despagubirii ilegale de aproape 109 milioane de lei, acordata de comisia ANRP, pentru un teren din Pitesti, in perioada in care sefa comisiei era Crinuta Dumitrean, a fost dus la audieri, cu mandat de aducere.

La DNA a fost audiat, joi, si deputatul PNL Catalin Florin Teodorescu, in calitate de fost vicepresedinte in comisia ANRP.

In aceeasi cauza mai sunt vizati Crinuta Dumitrean, Remus Baciu si Marko Attila, care au fost in comisia de la ANPR ce a aprobat solicitarea de despagubire a lui Mihai Rotaru, au precizat sursele citate.

Mihai Rotaru a cumparat drepturile litigioase pentru terenul din Pitesti de la o persoana care se judeca de opt ani cu Primaria Pitesti si nu a reusit sa primeasca despagubiri. La sase luni dupa ce a cumparat drepturile litigioase pentru acel teren, Rotaru a primit de la ANPR o despagubire de 108.932.000 de lei, au mai aratat sursele citate.

Intr-un alt dosar privind despagubiri ilegale de la ANRP, cunoscut ca "Bica 1", sunt judecati, pentru abuz in serviciu, opt fosti membri ai Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor - fosta sefa a DIICOT Alina Bica, in calitate de fost reprezentant al Ministerului Justitiei in comisia ANRP, Crinuta Dumitrean, Sergiu Ionut Diacomatu, Catalin Florin Teodorescu, Remus Baciu, Lacramioara Alexandru, Oana Vasilescu si Dragos George Bogdan. Evaluatorul Emil Nutiu si omul de afaceri Gheorghe Stelian sunt acuzati de complicitate la abuz in serviciu cu consecinte deosebit de grave.

Cei opt fosti membri ai Comisiei din ANRP sunt acuzati ca i-au aprobat omului de afaceri Gheorghe Stelian, in 2011, despagubiri pentru un teren de 13 hectare supraevaluat cu peste 62 de milioane de euro.

Deputatul Ioan Oltean a declarat, in decembrie 2014, ca "in afara de faptul ca a recomandat-o" pe Crinuta Dumitrean premierului Emil Boc pentru a fi presedinta ANRP, "nu a avut niciun fel de alta interferenta cu activitatea acesteia" si ca propunerea sa "a fost facuta cu buna-credinta".

"La vremea respectiva, nu exista niciun indiciu care sa conduca la suspiciuni privind pregatirea ei profesionala si corectitudinea", spunea Ioan Oltean.

Fostul vicepresedinte al ANRP Sergiu Diacomatu le-a spus procurorilor ca Dorin Cocos i-a promis ca va fi mentinut in functie daca il sprijina neconditionat in solutionarea unor dosare privind despagubiri pentru terenuri, precizand l-a cunoscut pe omul de afaceri prin fiul acestuia, Alin.

Diacomatu le-a mai spus procurorilor ca Dumitrean era sprijinita de Ioan Oltean, care la aproape fiecare sedinta de birou politic cerea sa fie demis din functia de vicepresedinte al ANRP.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Sergiu Diacomatu, alti doi fosti membri din comisia ANRP si omul de afaceri Mihai Rotaru, retinuti in dosarul despagubirii ilegale | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii