Marți, 28 Aprilie 2015 - 05:32 AM Aleg.RO: Iohannis vrea schimbarea legii privind incompatibilii

romanialibera

?eful statului a pledat pentru modificarea legisla?iei privind incompatibilita?ile din administra?ia locala, in contextul in care social-democra?ii au avut mai multe tentative in acest sens .

In mesajul transmis Adunarii Generale a Asocia?iei Ora?elor din Romania, pre?edintele Klaus Iohannis apreciaza ca \'este necesar ?i ca forul legislativ sa asigure un cadru legal care sa permita o func?ionare eficienta a administra?iei\'.

\'Lipsa de claritate a legisla?iei, cum este, spre exemplu, cazul celei privind incompatibilita?ile, afecteaza administra?ia ?i capacitatea sa de a lucra in serviciul comunita?ii\', se afirma in mesajul citit de ?eful Cancelariei, Dan Mihalache, ?i postat pe site-ul Administra?iei Preziden?iale.

Pledoaria pentru schimbarea legii a fost strecurata intr-un mesaj mai larg, care s-a referit la necesitatea regionalizarii ?i descentralizarii, dar ?i la tema absorb?iei fondurilor europene. Punctul de vedere emis de Iohannis a fost taxat critic de Ciprian Ciucu, pre?edintele Consiliului National de Integritate (CNI), organismul care coordoneaza ANI. Acesta a afirmat ca nu este nimic neclar in Legea 161/2003 prin care se reglementeaza regimul incompatibilitatilor.

\'Neclara este atitudinea acelora care vor ca alesii sa se afle legal in cat mai putine situatii de conflict de interese, deci de incompatibilitate\', a comentat Ciprian Ciucu.

Legea 161/2003 reglementeaza, printre altele, situa?iile de incompatibilitate ale primarilor ?i pre?edin?ilor de consilii jude?ene. Articolul care a declan?at cele mai multe procese prevede ca func?ia de primar, viceprimar, pre?edinte sau vicepre?edinte de CJ este incompatibila cu \'functia de reprezentant al unitatii administrativ-teritoriale in adunarile generale ale societatilor comerciale de interes local sau de reprezentant al statului in adunarea generala a unei societati comerciale de interes na?ional\'.

Pe baza acestui articol, ANI a acuzat mai multe nume grele din administra?ia locala, precum Nicusor Constantinescu, Radu Mazare, Gheorghe Bunea Stancu, Aristotel Cancescu sau Mircea Molo?. Chiar ?eful statului a ca?tigat un proces cu ANI pe aceasta tema, care l-a acuzat de incompatibilitate.

In aceste condi?ii, conducerea PSD le-a promis ale?ilor locali, inca din 2013, prin vocea lui Liviu Dragnea, ca va rezolva problema. Social-democra?ii au invocat, atunci, tocmai blocarea administra?iei locale din cauza proceselor, argument reluat acum, ce-i drept mai precaut, de catre ?eful statului. Controversa din jurul subiectului l-a determinat pe premierul Victor Ponta sa evite implicarea in acest subiect, lasand rezolvarea la mana Parlamentului. Iar in Legislativ au fost depuse mai multe ini?iative. Astfel, Senatul are pe ordinea de zi un proiect care le-ar permite ale?ilor locali sa faca parte din CA sau AGA fara a mai fi declara?i incompatibili. Senatul este for decizional in acest caz, proiectul fiind aprobat, anterior, tacit de Camera Deputa?ilor.

Proiectul este ini?iat de mai mul?i senatori PSD, printre care ?i Gabriela Vranceanu Firea. \'Primarii comunelor, oraselor, municipiilor, precum si presedin?ii Consiliilor Judetene sunt reprezentantii de drept ai unitatilor administrativ-teritoriale in adunarea generala a asociatiilor respective\', prevede proiectul de lege. Acest articol, daca ar fi aprobat ?i de Senat, ar anula prevederile legisla?iei in vigoare (Legea 161/2003, dar ?i legea ANI), care le interzice ale?ilor locali sa faca parte din CA ?i AGA ale asocia?iilor de interes local, sanc?iunea fiind pierderea mandatului.

In Parlament exista ?i un alt proiect pe aceea?i tema, adoptat de Parlament anul trecut, la ini?iativa de un grup de parlamentari social-democra?i, printre care liderul grupului din Camera Deputa?ilor Marian Neac?u ?i deputatul Florin Iordache. Ace?tia au introdus, de asemenea, dreptul primarilor ?i pre?edin?ilor de CJ de a face parte din AGA sau CA, modificand in acest sens Legea serviciilor comunitare de utilitati publice 51/2006. Pre­?edin­tele Traian Basescu a trimis legea la reexaminare, dar Senatul a revotat-o, proiectul urmand sa fie dezbatut de Camera Deputa?ilor.

\'Pe de alta parte, este necesar si ca forul legislativ sa asigure un cadru legal care sa permita o functionare eficienta a administratiei. Lipsa de claritate a legislatiei, cum este, spre exemplu, cazul celei privind incompatibilitatile, afecteaza administratia si capacitatea sa de a lucra in serviciul comunitatii.\', a declarat pre?edintele Romaniei, Klaus Iohannis.

-10% la Hainutele din bumbac organic comenteaza /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Iohannis vrea schimbarea legii privind incompatibilii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii