Vineri, 27 Februarie 2015 - 05:40 AM Aleg.RO: Sora premierului Victor Ponta, audiata ca martor la DNA Ploiesti

jurnalulnational Sora premierului Victor Ponta, s-a prezentat la DNA Ploiesti pentru a fi audiata ca martor in dosarul de fraudare de fonduri europene, in care a fost arestat preventiv sotul ei, Iulian Hertanu . Sora sefului Guvernului, Alexandra Hertanu, nu a facut nicio declaratie la venirea la DNA, a spus doar ca nu stie in ce dosar a fost chemata. Potrivit unor surse citate de Antena 3, azi ar trebui sa ajunga la Directia Nationala Anticoruptie si mama premierului Ponta, Cornelia Naum, insa ea ar putea sa nu vina, pentru ca are unele probleme de sanatate. Cumnatul premierul Victor Ponta, Iulian Hertanu, a fost arestat preventiv in dosarul in care este suspectat ca a deturnat fonduri  europene prin firma pe care o administreaza. Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie poate fi contestata la aceeasi instanta.In acest dosar a mai fost arestat omul de afaceri Vladimir Ciorba, in timp ce fostul consilier judetean de Prahova Mihai Coman, retinut si el, va fi cercetat sub control judiciar.Iulian Hertanu, cumnatul premierului Victor Ponta, si oamenii de afaceri Mihail Marian Coman, Vladimir Razvan Ciorba si Liviu Munteanu au fost retinuti de procurorii DNA, fiind suspectati ca firmele acestora au obtinut fraudulos contractul din fonduri europene pentru extinderea canalizarii din orasul Comarnic.Liviu Munteanu, administrator al SC Grossman Engineering Group SRL din aprilie 2014, a colaborat cu anchetatorii, recunoscand faptele de care este acuzat, astfel ca procurorii nu au mai cerut arestarea sa.Conform anchetatorilor, in perioada 2011- 2015, Iulian Cristian Hertanu, administrator de drept si, incepand cu data de 25 aprilie 2014, administrator de fapt al S.C. Grossmann Engineering Group S.R.L., respectiv angajat al S.C. CVR Asfalt Construct Group SRL Dobroesti, Vladimir Ciorba si Mihai Marian Coman au constituit un grup infractional pentru a-si adjudeca fraudulos un contract de lucrari finantat preponderent din fonduri europene. Ei sunt acuzati ca si-au insusit ilegal importante sume de bani, prin schimbarea destinatiei fondurilor obtinute prin proiectul cu finantare europeana si prin sustragerea de la plata contributiilor datorate catre stat, prin evidentierea unor cheltuieli nereale sau operatiuni fictive in documentele societatilor pe care le-au controlat.In acelasi dosar, deputatii Sebastian Ghita si Vlad Cosma si presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, care au fost plasati sub control judiciar, sunt acuzati ca i-ar fi sprijinit pe cei patru sa obtina acest contract.Potrivit referatului procurorilor, Ghita ar fi exercitat interventii la o firma la care Consiliul Judetean Prahova este actionar majoritar pentru atribuirea unui contract catre o anumita asociere de societati comerciale. Anchetatorii il acuza ca a facut demersuri si in vederea obtinerii unor informatii confidentiale.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Sora premierului Victor Ponta, audiata ca martor la DNA Ploiesti | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii