Mari, 24 Februarie 2015 - 05:32 AM Aleg.RO: Ponta, la semnarea programului „Internet in scoala ta”, intrat in atentia procurorilor: „Am venit aici sa vad o minune romaneasca”

Gndul --> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

In decembrie 2013, premierul Victor Ponta a luat parte la semnarea contractului pentru implementarea proiectului „Internet in scoala ta” si l-a descris drept „o minune romaneasca” . „Am venit aici cu un scop foarte clar: sa mai vad o minune romaneasca. De sapte ani ne chinuim sa facem acest proiect, e corect, nu? Sigur, el a fost gandit in 2003,  in 2007 a venit ideea sa se faca acest proiect din fonduri europene. Suntem in 2013. De anul trecut, de cand am preluat functia, am auzit si despre acest proiect ca despre unul din proiectele despre care toata lumea vorbeste si toata lumea spune ca nus eva face niciodata, motiv pentru care i-am spus in special domnului ministru Costoiu, sigur, si ministrului Educatiei, dar am dat sarcina ministrului delegat sa scoata acest proiect la lumina. Si am vrut astazi sa fiu prezent aici ca sa vad ca e semnat contractul si ca, intr-adevar, se apuca lumea de treaba”, a spus la acea vreme premierul Ponta.

Intrebat de o jurnalista de ce se semneaza un alt contract cu o companie care „a ajuns la acum la Parchet”, Ponta a replicat: „Doamna, toti suntem la Parchet in tara asta”. „Fiind vorba de fonduri europene, trebuie sa urmam o procedura. Eu habar n-am cine a castigat si cine a mai participat la aceasta procedura. Stiu doar ca s-au respectat absolut toate cerintele solicitate de legislatia europeana, stiu ca au fost si contestatii si tot, deci semnam. In rest, cine e la Parchet, v-am zis, toti suntem la Parchet, mai putin am vazut ca astazi cei care erau cu Rudel Obreja au scapat. Poate ii trimite si pe dansii sa lucreze tot cu cine trebuie. Deci, asta e raspunsul: procedurile le facem conform legislatiei europene si cine castiga, cine pierde, imi pare rau, dar nu ma intreaba nimeni”, a declarat atunci premierul Romaniei.

Totodata el a afirmat ca nu stie cine a participat la respectiva licitatie: „Am incredere totala in organele penale ca ii vor sanctiona pe cei rai si ii vor disculpa pe cei buni. Ideea e urmatoarea: noi nu putem decide cui vrem sa dam un contract, lui X sau lui Y. Nici nu stiam pana in acest moment, cand am ajuns si am vazut, nici nu stiam cine a participat la licitatie, nu e treaba mea. Da? Restul, daca vreti sa va certati cu vreo firma privata, e liber, nu e nici o problema. Dar nu cu noi, ca noi nu putem sa dam cui ne dorim noi sau cui nu dorim...”

Luni, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) au facut perchezitii la sediile SC 2K Telecom SRL, care apartine lui Alexandru Ghita, fratele deputatului Sebastian Ghita, si la SC Avitech Co. SRL, ambele din orasul Voluntari.

Avitech co. SRL este, alaturi de liderul de asociere Omnilogic SRL, castigatoarea licitatiei pentru programul "Internet in scoala ta" derulata de Ministerul Educatiei Nationale in 2013. Avand ca obiect conectarea la internet broadband a scolilor din zona rurala si urbana, contractul a fost finantat in cea mai mare parte prin Programul Operational Cresterea Competitivitatii Economice si cofinantat, in proportie de 15%, de la bugetul de stat.

Contractul atribuit pe 29 noiembrie 2013 a avut, potrivit anuntului de atribuire publicat in Sistemul National de Achizitii Publice, o valoare de 119.840.458 de lei fara TVA din care o parte in valoare totala de 20.922.112 plus TVA putea fi subcontractata. In acest sens, asocierea Omnilogic- Avitech Co. a declarat autoritatii contractante doar compania Romtelecom ca subcontractor pentru instalarea de echipamente de infrastructura, numele 2K Telecom nefiind mentionat in niciunul dintre documentele publice aferente achizitiei.

Citeste si Cine a pus „Internet in scoala ta”? Cum a ajuns firma fratelui lui Sebastian Ghita intr-un dosar privind o licitatie de 33 de milioane de euro Citeste si Gandul, februarie 2015: Cum a platit Ministerul de Interne 4,7 milioane euro fratelui lui Sebastian Ghita pentru un Call Center care nu functioneaza Citeste si Gandul, in ianuarie: Cum si-au pasat firmele apropiate de Sebastian Ghita contracte de 90 milioane de euro cu SIVECO si alti jucatori din domeniu

(377 afiri)

· Alte tiri din sursa
Gndul

· Alte tiri de la ---

Azi: Cea mai citit tire din sursa Gndul:

Ponta, la semnarea programului „Internet in scoala ta”, intrat in atentia procurorilor: „Am venit aici sa vad o minune romaneasca” | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Comentariile aparin autorilor. Nu suntem responsabili pentru coninutul acestora.