Miercuri, 18 Februarie 2015 - 05:29 AM Aleg.RO: Administrator la trei firme, retinut in dosarul in care este vizat cumnatul lui Ponta

AMOS News Vladimir Ciorba, administrator si asociat la trei firme, vizat in dosarul lui Iulian Hertanu, cumnatului lui Victor Ponta, a fost retinut de procurorii DNA Ploiesti, informeaza Mediafax . Ciorba a fost adus, in cursul zilei de marti, la DNA Ploiesti, pentru a fi audiat in dosarul in care mai sunt vizati, printre altii, Iulian Hertanu, Sebastian Ghita, presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, si fiul acestuia, deputatul PSD Vlad Cosma.In acest dosar, a mai fost retinut, marti, fostul consilier judetean Mihai Coman.Cumnatul premierului Victor Ponta, Iulian Hertanu, vizat in acelasi dosar, se afla in continuare in sediul DNA Ploiesti, unde este audiat.La sediul DNA Ploiesti au mai fost audiati, in cursul zilei de marti, deputatul Sebastian Ghita, presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, si fiul acestuia, deputatul PSD Vlad Cosma, toti trei fiind pusi sub control judiciar.Pe perioada controlului judiciar, Mircea Cosma nu-si poate exercita functia de presedinte al CJ Prahova.Vladimir Razvan Ciorba, administrator si asociat la SC CVR Asfalt Construct Group SRL, SC CVR Activities Group SRL Bucuresti si SC Gefam Pro SRL Dobroesti, este suspectat ca, impreuna cu Iulian Hertanu, precum si cu Mihail Marian Coman, administrator si asociat la SC Indserv SRL Ploiesti si SC Indserv Proiect SRL Ploiesti si angajat al SC Hidro Prahova SA, in functia de consilier al directorului general, din 24 mai 2012, "au constituit un grup infractional pentru a actiona in vederea castigarii frauduloase a contractului de lucrari avand ca obiect «Extindere retele de canalizare in orasul Comarnic»".

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Administrator la trei firme, retinut in dosarul in care este vizat cumnatul lui Ponta | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii