Joi, 12 Februarie 2015 - 05:23 AM Aleg.RO: DNA: Elena Udrea a primit 3,6 milioane de euro pentru a debloca platile contractului e-Romania

Gândul

"Este cert ca inculpata Udrea Elena Gabriela a primit foloase necuvenite pentru a-si trafica functia si influenta la nivel guvernamental in mod direct si indirect fata de cumparatorii de influenta, prin intermediul lui Dorin Cocos, si a primit foloase necuvenite in cuantum de circa 3 .600.000 euro pentru a asigura deblocarea platilor aferente contractului e-Romania si respectiv o rezolvarea problemelor judiciare ale martorului Pescariu Dinu Mihail", arata procurorii Directiei Nationale Anticoruptie in documentul citat.

In plus, anchetatorii isi motiveaza solicitarea de arestare a Elenei Udrea pe faptul ca a incalcat una din obligatiile principale impuse in perioada de controlului judiciar, respectiv aceea de a nu comunica cu martorii si alti participanti la savarsirea faptelor in nicio modalitate.

"Faptul ca a formulat un denunt cu privire la fapte de coruptie si imediat dupa aceea a facut publice faptele sesizate (dezbatand si probele ce ar putea fi administrate), faptul ca a incercat sa acrediteze ideea ca anumiti participanti la infractiune sunt protejati de organele de urmarire penala, generand asupra acestora o presiune mediatica si mai mare, creaza suspiciunea rezonabila ca va incerca sa realizeze intelegeri cu partile, sa influenteze martorii, sa determine alte persoane sa aiba un astfel de comportament", subliniaza procurorii anticoruptie.

Conform sursei citate, in cadrul unui interviu, Udrea a sustinut ca nu a stiut depre provenienta sumelor de bani bagati de fostul sot in firmele de la care incasa dividende, sugerandu-i acestuia, prin intermediul interviului si explicatia pe care ar trebui sa o dea: "nu poate fi o certitudine ca orice nevasta stie cum isi face afacerea sotul ei. Trec peste faptul ca intamplator eram o nevasta cu o ocupatie foarte precisa si foarte solicitanta".

"Inculpata Udrea Elena Gabriela a incercat sa induca ideea ca magistratii ar fi constransi la o anumita conduita prin santaj de catre cei care detin anumite secrete", subliniaza procurorii DNA.

Elena Udrea a fost adusa, miercuri, din arest la instanta suprema, unde se judeca cererea procurorilor DNA de arestare a deputatului PMP, in dosarul Microsoft, la intrarea in sediul ICCJ aceasta repetand gestul de a duce degetul aratator pe nas, pe care l-a facut si in plenul Camerei Deputatilor.

Elena Udrea a fost retinuta dupa ce Camera Deputatilor a dat avize pentru urmarirea penala si arestarea preventiva a deputatului PMP, in dosarele Microsoft si Gala Bute, in care este acuzata de fapte de coruptie.

Procurorii anticoruptie au emis marti, la ora 21.40, ordonanta de retinere, dupa ce Udrea a stat aproape zece ore la DNA, unde si-a studiat dosarul si a fost audiata.

Potrivit DNA, Elena Udrea a fost retinuta pentru trei fapte de trafic de influenta - in legatura cu incheierea si derularea acordului cadru de licentiere Microsoft din anul 2009, a contractelor subsecvente si a actelor aditionale la acestea, in legatura cu derularea contractului e-Romania si in legatura cu pretinderea si primirea a 500.000 de euro -, precum si pentru spalare de bani.

In 29 ianuarie, Elena Udrea a fost pusa sub control judiciar in dosarul Microsoft. In 4 februarie, procurorii au cerut arestarea preventiva a deputatului, aratand ca a incalcat dispozitiile legale ale controlului judiciar, facand afirmatii publice cu privire la acuzatiile ce ii sunt aduse.

In dosarul Microsoft, fostul sot al Elenei Udrea, Dorin Cocos este acuzat ca ar fi pretins si primit 9.000.000 de euro de la Claudiu Florica si Dinu Pescariu, pentru ca, prin intermediul lui Udrea, la acea vreme ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului si vicepresedinte PDL, sa asigure firmelor sustinute de una dintre cele doua persoane incheierea si derularea contractului de licentiere Microsoft cu Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale.

Potrivit anchetatorilor, in anul 2010, Dorin Cocos, in baza intelegerii cu Udrea, ar fi pretins de la un om de afaceri, administrator al unei societati cu obiect de activitate IT, suma de circa trei milioane de euro, pentru a debloca platile aferente contractului e-Romania.

Udrea mai este acuzata in dosarul Microsoft ca a cerut 500.000 de euro de la omul de afaceri Dinu Pescariu, vizat in acelasi dosar, "pentru a-i rezolva problemele din justitie".

Procurorii au aratat, in referatul prin care au solicitat aviz de la Camera Deputatilor pentru arestare, ca Elena Udrea a fost denuntata la DNA de Dinu Pescariu, vizat in dosarul Microsoft.

"La data de 5.11.2014, Pescariu Dinu-Mihail a formulat denunt cu privire la savarsirea unor fapte de coruptie de catre Udrea Elena Gabriela. Din denuntul formulat rezulta ca, in anul 2013 pe fondul cercetarilor efectuate de Directia Nationala Anticoruptie ca urmare a plangerii formulata de Fujitsu Siemens Computers in legatura cu derularea contractului de licentiere Microsoft si a masurilor asiguratorii dispuse de autoritatile austrice pe conturile sale din Elevatia, Udrea Elena Gabriela a pretins suma de 500.000 de euro pentru a-i rezolva problemele din justitie. Exista indicii in sensul ca remiterea sumelor de bani a avut loc in mai multe transe in perioada iulie 2013 - februarie 2014", au scris procurorii in referat.

Potrivit anchetatorilor, aceste fapte sunt dovedite cu declaratia martorului, extrasele de cont si inscrisuri olografe ridicate la perchezitii, in care sunt indicate sume de bani platite.

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

DNA: Elena Udrea a primit 3,6 milioane de euro pentru a debloca platile contractului e-Romania | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.63700389862061 seconds.