Luni, 09 Februarie 2015 - 05:59 AM Aleg.RO: Un senator PNL ii scrie premierului Ponta sa revizuiasca Masterplanul de transport

Gândul

In scrisoarea deschisa adresata premierului Ponta, senatorul liberal spune ca Masterplanul lasa izolata de restul tarii zona Galati - Braila - Tulcea - Vrancea, Moldova si nordul Dobrogei fiind practic lipsite de accesul la infrastructura de transport, fapt care va duce la o ”subdezvoltare cronica" .

Totodata, senatorul Paul Ichim solicita sprijinul colegilor sai parlamentari si societatii civile din judetele Galati, Braila, Tulcea si Vrancea sa ii sustina demersul de revizuire a Masterplanului de transport.

"Avand in vedere ca cele patru judete au potential turistic, economic, agricol, zootehnic si piscicol nevalorificat la adevarata capacitate, am initiat o scrisoare deschisa adresata premierului Victor Ponta pentru a reconsidera Masterpalul de transporturi pentru aceasta zona, scrisoare pentru a carei sustinere am solicitat sprijinul parlamentarilor din cele patru judete. Tuturor celor 43 de senatori si deputati ai judetelor Galati, Braila, Tulcea si Vrancea le adresez si prin intermediul acestui comunicat de presa invitatia de a se alatura demersului meu si, totodata, pe langa multumirile cuvenite, le transmit rugamintea de a veni cu noi argumente si solutii astfel incat cetatenii pe care ii reprezentam in Parlament sa poata beneficia de accesul meritat la o infrastructura de transport demna de o tara europeana", sustine senatorul liberal intr-un comunicat de presa transmis duminica.

In scrisoarea adresata premierului, parlamentarul arata, printre altele, ca, imediat dupa instalarea USL, Victor Ponta si ministrii responsabili din Guvern s-au exprimat public asupra proiectelor ”Pod peste Dunare” in zona Galati - Braila - Tulcea, ”Drum expres Tulcea - Braila”, ”Drum expres Galati - Braila - Buzau” si ”Drum expres Focsani - Braila”, sustinand atunci ca acestea erau in planurile de realizare ale respectivului exercitiu guvernamental, ca studiile de fezabilitate ar fi fost deja facute si ca ar fi existat deja investitori straini interesati sa investeasca in zona, dar in actuala structura guvernamentala calendarul avansat de catre actualul ministru, Ioan Rus, arunca lucrarile, in situatia de ipoteza, dupa intervalul anual 2021 - 2030.

Senatorul Paul Ichim mai sustine, in scrisoarea adresata premierului, ca Moldova este legata de restul tarii doar printr-un drum expres, respectiv Bacau - Focsani - Buzau - Bucuresti, iar oportunitatile de dezvoltare economica si turistica a regiunilor istorice Moldova si Dobrogea de Nord sunt aproape anulate.

"Avand in vedere toate cele expuse, va rugam, domnule prim-ministru, sa reconsiderati de urgenta planul de dezvoltare sociala a zonei, deoarece degradarea socio-economica impreuna cu decalajul perceptibil fata de restul tarii pot avea efecte greu si costisitor de gestionat pe termen lung. Evidentierea potentialului consemnat al zonei prin finalizarea grabnica a acestui proiect apreciem ca va aduce beneficii la bugetul de stat chiar pe termen mediu, nu lung. Consideram ca se impune modificarea de urgenta a Masterplanului pe transporturi cu incadrarea acestui proiect cel tarziu cu incepere din anul 2016", mentioneaza Ichim in finalul scrisorii adresate premierului Victor Ponta.

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Un senator PNL ii scrie premierului Ponta sa revizuiasca Masterplanul de transport | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii