Joi, 05 Februarie 2015 - 05:30 AM Aleg.RO: ULTIMA ORĂ: DNA cere ARESTAREA Elenei Udrea

libertatea Procurorii DNA au cerut Parlamentului aviz pentru arestarea preventiva a Elenei Udrea, careia ii aduc noi acuza?ii de luare de mita . ado.placement({id: 'ado-DgdL75anmCiHaYjP1Zv02g45.oKx3ztSAA9o9TMQy57.x7', server: 'ringierro.adocean.pl' }); Publicitate $(document).ready(function(){ var heigCont = $('.adContent').height(); if(heigCont==0){ $('#pubincontent').hide(); } } );

Direc?ia Na?ionala Anticorup?ie solicita un nou aviz Parlamentului, pentru inceperea urmaririi penale impotriva Elenei Udrea, sub o noua acuza?ie de luare de mita. In paralel, procurorii DNA cer Camerei Deputa?ilor ?i avizul pentru arestarea preventiva a fostei candidate la Pre?edin?ie.

Potrivit documentelor inaintate Parlamentului Elena Udrea percepea un comision de 10% din valoarea lucrarilor acordate, sus?ine DNA. Banii mergeau catre Gala Bute: ?Din declaratiile celorlalti inculpati audiati in cauza rezulta ca aceste imprejurari au dat nastere unui cutume in baza careia reprezentantii societatilor comerciale care primeau finantari de la Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului sau de la companii subordonate acestuia transmiteau un procent de 10% din platile efectuate catre functionarii care puteau influenta aprobarea finantarilor. Din probele administrate in cauza a rezultat ca in luna februarie 2011 ministrul Udrea Elena a avut o intalnire cu Gardean Adrian, reprezentant de fapt al societatii S.C. Termogaz Company S.A. Intalnirea a avut loc la pensiunea din  statiunea Busteni a inculpatului Nastasia Gheorghe, cu ocazia sarbatoririi zilei de nastere a acestuia, si a fost intermediata de inculpatul Lungu Stefan, consilierul personal al ministrului Udrea Elena?.

Mai mult, ?regele? Vaii Jiului, cum este supranumit Adrian Gardean, a platit un comision de 3 milioane de lei, mai noteaza procurorii Anticorup?ie: ?Asa cum rezulta din declaratiile inculpatilor Gardean Adrian si Nastasia Gheorghe, Udrea Elena i-a sugerat lui Gardean Adrian ca, in schimbul platilor la zi efectuate in cadrul contractelor pe care le derula aceasta societate in cadrul programelor finantate de MDRT, trebuie sa faca anumite sponsorizari. De asemenea, Udrea Elena l-a indicat pe inculpatul Nastasia Gheorghe ca fiind persoana cu care Gardean Adrian urma sa tina legatura pentru stabilirea detaliilor legate de plati. Ulterior, Gardean Adrian a avut o intalnire la sediul ministerului cu Nastasia Gheorghe si Lungu Stefan, prilej cu care cei doi functionari i-au amintit lui Gardean Adrian ca trebuie sa incheie un contract de sponsorizare cu societatea lui Rudel Obreja, lucru cu care Gardean Adrian a fost de acord. Suma stabilita de Nastasia Gheorghe pentru a face obiectul ?sponsorizarii? a fost de 3.000.000 RON, reprezentand un procent de aproximativ 10% din valoarea platilor incasate de Termogaz Company pentru lucrarile finantate de minister?.

DNA precizeaza intr-un comunicat de presa:

?La data de 4 februarie 2015, procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie - Sectia de combatere a infractiunilor conexe celor de coruptie au dispus extinderea cercetarilor fata de UDREA ELENA GABRIELA, pentru savarsirea infractiunii de luare de mita.

Prin urmare, in conformitate cu prevederile legale si constitutionale, procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie - doamna Laura Codruta Kovesi a transmis procurorului general al P.I.C.C.J referatul cauzei, in vederea sesizarii:

1. Camerei Deputatilor, pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale fata de UDREA ELENA GABRIELA pentru savarsirea infractiunii de luare de mita.

2.ministrului Justitiei, pentru a cere presedintelui Camerei Deputatilor incuviintarea arestarii preventive a deputatului de UDREA ELENA GABRIELA pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu; tentativa la folosirea de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete pentru obtinerea pe nedrept de fonduri din bugetul Uniunii Europene; folosire a influentei in scopul obtinerii de foloase necuvenite; luare de mita. Faptele au legatura cu atribuirea si folosirea, presupus ilegale, a fondurilor din patrimoniul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului in perioada 2010 - 2012?.

Libertatea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Libertatea:

ULTIMA ORĂ: DNA cere ARESTAREA Elenei Udrea | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii