Miercuri, 28 Ianuarie 2015 - 05:47 AM Aleg.RO: 14 candidati se bat pentru 4 locuri in CA-ul SIF Banat-Crisana

ziarulfinanciar Autor: Roxana Pricop 27 .01.2015

Numarul candidatilor pentru cele patru locuri disponibile in Consiliul de administratie al SIF Banat-Crisana (SIF1) a urcat la 14, potrivit informatiilor publicate de societate pe website-ul propriu astazi la ora 17.30, ultima zi de depunere a candidaturilor.

Pe 2 martie, actionarii SIF1 aleg patru noi administratori dupa ce lui Dragos Bilteanu (fost presedinte si director general) si lui Najib El Lakis (fost administrator), aflati in arest preventiv intr-un dosar de delapidare si manipulare a pietei de capital, li s-au retras avizele de administratori de catre ASF, iar alti doi administratori au demisionat la inceputul lunii decembrie.

Printre cei care s-au inscris se numara si Bogdan Dragoi, fost consilier prezidential al lui Traian Basescu pana in decembrie 2014 si fost ministru de Finante in 2012. Si-a mai depus candidatura si Adrian Nitu, fost deputat si vicepresedinte al comisiei de buget in perioada 2008-2012. Mai candideaza si Dan Weiler, presedintele Conpet, membru si in conducerea Aeroportului Kogalniceanu. Adrian Mitroi, CFA, candideaza pentru un loc. Mircea Oancea, fostul presedinte al Comisiei de Supraveghere a Sistemului Pensiilor Private (CSSPP) si in prezent director general al Fondului de Garantare a Drepturilor din Sistemul de Pensii Private, si-a depus candidatura.

Mai candideaza: Grigore Chis, directorul general SSIF Broker Cluj, Augustin Danila, fost director de dezvoltare la firma de brokeraj din Cluj, Laviniu Beze, presedintele Asociatiei Investitorilor pe Piata de Capital (AIPC), Catalin Dobrescu, manager tranzactii la SIF1. Si Ovidiu Marian, fost senator, si-ar fi depus candidatura, potrivit unor surse din piata.

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

14 candidati se bat pentru 4 locuri in CA-ul SIF Banat-Crisana | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii