Luni, 26 Ianuarie 2015 - 05:47 AM Aleg.RO: DOSARUL MICROSOFT. Fostul ministru Gabriel Sandu si Nicolae Dumitru "Niro" au parasit centrul de detentie al Politiei Capitalei

Gândul --> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Primul a plecat acasa Nicolae Dumitru, urmat la scurt timp, in jurul orei 18 .00, de Gabriel Sandu. Niciunul dintre ei nu a facut declaratii la iesirea din centrul de arest al Politiei Capitalei, unde au fost asteptati, cu masina, de apropiati.

In cazul celor doi, instanta suprema a hotarat, vineri, inlocuirea arestului preventiv cu cel la domiciliu, in timp ce pentru Dorin Cocos si Gheorghe Stefan, urmariti penal in acelasi dosar, s-a dispus mentinerea in detentie.

Decizia nu a fost una definitiva, insa, nefiind contestata in termenul legal de 48 de ore nici de Sandu si Dumitru, nici de procurorii anticoruptie, cei doi au iesit duminica din arest preventiv si vor face arest la domiciliu.

Inlocuirea masurii preventive in cazul lui Gabriel Sandu si Nicolae Dumitru a fost ceruta instantei dupa ce, potrivit unor informatii aparute in presa, acestia le-ar fi dat anchetatorilor declaratii prin care si-au sustinut solicitarea de iesire din detentie.

Gabriel Sandu, de pilda, le-ar fi spus procurorilor ca pe intreaga durata a mandatului sau de ministru al Comunicatiilor ar fi finantat lunar PDL cu sume insumand aproximativ 300.000 de euro. El ar mai fi sustinut ca i-ar fi inmanat acesti bani direct sefului sau, premierul de la acea vreme, Emil Boc.

Sandu le-ar mai fi declarat anchetatorilor care instrumenteaza dosarul Microsoft ca o parte din banii dati ca mita ar fi ajuns si la fostii ministri Adriean Videanu si Radu Berceanu, dar si la Roberta Anastase.

Fostul premier Emil Boc a negat ca ar fi primit bani de la Gabriel Sandu, drept finantare pentru PDL.

In dosarul Microsoft, oamenii de afaceri Dorin Cocos si Nicolae Dumitru si primarul municipiului Piatra Neamt, Gheorghe Stefan, sunt acuzati de trafic de influenta si spalare de bani, iar Gabriel Sandu, ministru al Comunicatiilor si Societatii Informationale in perioada decembrie 2008 - septembrie 2010, de luare de mita si spalare de bani. Instanta suprema a dispus arestarea lor preventiva in 29 octombrie, ulterior mandatele de arestare fiind prelungite.

Potrivit DNA, Dorin Cocos a cerut 17,5 milioane de euro pentru el, Gheorghe Stefan si Gabriel Sandu, pentru a interveni in achizitionarea dreptului de utilizare a licentelor Microsoft, din care 15,7 milioane de euro ar fi ajuns in contul unor firme controlate de cei trei, direct sau prin intermediari.

Omul de afaceri Nicolae Dumitru, care controleaza grupul de firme Niro, a cerut si primit, prin firma sa, 7,65 milioane de dolari provenind de la Fujitsu Siemens Computers pentru a interveni la Serban Mihailescu si Dan Nica, membri ai Guvernului la data faptelor, pentru a obtine incheierea contractului de inchiriere a licentelor Microsoft, sustin anchetatorii.

In acest dosar sunt vizati si alti opt fosti ministri: senatorii Serban Mihailescu si Ecaterina Andronescu, deputatul Valerian Vreme, europarlamentarul Dan Nica, Daniel Funeriu, Alexandru Athanasiu, Mihai Tanasescu si Adriana Ticau.

Citeste si DOSARUL MICROSOFT. Dorin Cocos, Gheorghe Stefan si Nicolae Dumitru raman in arest inca 30 de zile Citeste si Grindeanu, validat ministru pentru Societatea Informationala: Riscam sa platim penalitati de 0,1% pe zi daca nu platim transa la contractul cu Microsoft Citeste si Serban Mihailescu, audiat la DNA in dosarul Microsoft Citeste si Ecaterina Andronescu, urmarita penal de DNA in dosarul Microsoft. "Ma voi bate sa-mi dovedesc nevinovatia"

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

DOSARUL MICROSOFT. Fostul ministru Gabriel Sandu si Nicolae Dumitru "Niro" au parasit centrul de detentie al Politiei Capitalei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.69070291519165 seconds.