Luni, 03 Iunie 2013 - 06:11 AM Aleg.RO: Primaria a rupt parteneriatul incheiat cu spaniolii, pentru reabilitarea fatadelor din Centru Vechi

Buna ziua Brasov In primavara lui 2008, Primaria Brasov se asociase cu o firma din Spania, Grupo Clar - SC Reyma Reabilitari SRL, pentru reabilitarea fatadelor din Centrul Istoric . La aceasta data, consilierii locali isi dadusera acordul pentru infiintarea unui Birou de Reabilitare a Centrului Istoric al Municipiului Brasov care avea ca obiective crearea unui plan director ce urma sa cuprinda proiectele de fezabilitate a tuturor cladirilor din Centrul Istoric al Municipiului Brasov in zona cuprinsa intre Casa Armatei - Biserica Sf. Nicolae - magazinul Star. Totodata, acest Birou avea drept sarcina atragerea si gestionarea fondurilor structurale si a fondurilor nerambursabile de la Uniunea Europeana; identificarea proprietarilor cladirilor din zona istorica si consilierea acestora pentru obtinerea de fonduri structurale pentru restaurarea fatadelor si a acoperisurilor; intocmirea unui caiet de sarcini pentru stabilirea culorilor, materialelor, a arhitecturii si iluminatului, dar si selectarea si omologarea firmelor de constructii pentru realizarea lucrarilor. Spaniolii promiteau pe atunci ca vor face demersuri si ii vor sprijini pe edili pentru atragerea fondurilor europene, insa au disparut… "in ceata". Acum, edilii au decis sa anuleze parteneriatul, care nu mai avea nici un sens, in conditiile in care reprezentantii acestei firme nu au mai fost de gasit. "Dupa aprobarea hotararii, firma asociata Municipiului Brasov nu a mai manifestat interes pentru constituirea acesteia, a intrerupt orice legaturi cu reprezentantii municipalitatii si nu a mai participat la constituirea acestei asocieri", se precizeaza in expunerea de motive care a stat la baza noii hotarari aprobata de alesii locali.

Buna ziua Brasov

Azi: Cea mai citită știre din sursa Buna ziua Brasov:

Primaria a rupt parteneriatul incheiat cu spaniolii, pentru reabilitarea fatadelor din Centru Vechi | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii