Joi, 14 Martie 2013 - 06:01 AM Aleg.RO: Bistrita: Primariile din judet trebuie sa incheie contracte pentru neutralizarea cadavrelor de animale

romanialibera Primariile din Bistrita-Nasaud trebuie sa incheie contracte cu firme specializate in neutralizarea cadavrelor de animale, pentru ca, in caz contrar, Romania va f amendata de Comisia Europeana, relateaza Mediafax .Directorul interimar al Directiei Sanitar-Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor (DSVSA) Bistrita-Nasaud, dr. Dorinel Bodolan, a declarat, miercuri, in cadrul unei intruniri cu primarii din judet, ca nici una dintre cele 62 de primarii din judet nu are contracte cu firme specializate in neutralizarea cadavrelor de animale."Stiu ca nu va place subiectul, dar nu avem ce face, trebuie sa-l abordam. Trebuie sa stiti ca Romania a primit de la Comisia Europeana o scrisoare legata de problema colectarii cadavrelor de animale de la populatie si reprezinta etapa premergatoare procedurii de infrigement. Pana in 2010, au fost niste ajutoare date de stat primariilor cu acest scop, dar s-au sistat si primarii au ramas sa plateasca ei serviciul acesta. In OUG 47/2005 se stipuleaza: consiliul local este responsabil de neutralizarea cadavrelor de animale provenite din gospodariile individuale sau a animalelor gasite moarte pe teritoriul administrativ. Tot aici mai spune ca consiliile locale au obligatia de a incheia contracte cu unitati autorizate si niciun consiliu local nu are un astfel de contract", a declarat dr. Bodolan.El a spus ca cea mai apropiata firma specializata in neutralizarea cadavrelor este la Dej si ea trebuie contactata pentru a se incheia contracte."La noi in zona este o firma specializata la Dej. Data limita pentru punerea in aplicare a acestei directive este 15 martie, dupa care CE va incepe procedura de sanctionare. In 15 martie trebuie sa aveti acest contract", a declarat el.Mai multi primari au spus ca nu au incheiat contracte cu firma din Dej fiindca li s-a cerut 2.500 de lei inainte de incheierea contractului."Mie mi-au cerut 2.500 de lei inainte sa incheiem contractul. Daca vin sa ia de la noi, de la granita cu Maramures, o vaca moarta, ne mai taxeaza cu inca 1.700 de lei. Cine are atat de multi bani sa le dea lor? Mai bine dau vaca moarta ursului din padure", a declarat primarul comunei Romuli, Ioan Monita.Si alti edili au spus ca nu pot plati sume atat de mari de la bugetele locale pentru neutralizarea cadavrelor de animale, motiv pentru care refuza sa mai incheie contracte.Prefectul judetului Bistrita-Nasaud, Ioan Tintean, le-a spus, la randul sau, primarilor sa apeleze la formele asociative pe care le au si sa incheie contracte prin intermediul acestora."Stiu ca aveti diverse asociatii, pe Valea Sieului, pe Valea Bargaului. Sunteti adunati la un loc cate trei-patru. Incheiati contracte pe asociatiile acestea si platiti mai multi 2.500 de lei. Nu putem lasa cadavrele de animale la marginea drumului. Trebuie sa respectam legea. Inteleg ca sunt presiuni mari pe bugete, dar trebuie sa facem eforturi sa gasim solutii", a spus Tintean.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Bistrita: Primariile din judet trebuie sa incheie contracte pentru neutralizarea cadavrelor de animale | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii