Marți, 06 Noiembrie 2012 - 06:18 AM Aleg.RO: Primaria Capitalei plateste chirie de 7.400 de euro pe zi, dar reabilitarea sediului de la Cismigiu e departe de finalizare

ziarulfinanciar Autor: Radu Racu 06 .11.2012

Sediul istoric al Primariei Capitalei, o constructie de peste 100 de ani, situata vizavi de parcul Cismigiu, a intrat de doi ani si jumatate intr-un proces de consolidare ce costa circa 16 mil. euro. Finalizarea procesului este programata pentru jumatatea anului viitor, dar cu opt luni inainte de "deadline" imaginea santierului lasa impresia ca nici acest proiect nu va scapa de obisnuitele amanari ale proiectelor publice din Bucuresti

Pasajul Basarab trebuia finalizat initial in 2009. Termenele au inceput sa se rostogoleasca si s-a ajuns ca proiectul sa fie dat in folosinta in iunie 2011, la o distanta de doi ani. In decembrie 2011 Pasajul Pipera era dat ca "gata", dar finalizarea a avut loc la sfarsitul lunii aprilie a acestui an, cand ar fi trebuit data in folosinta parcarea de la Universitate, care nu este gata nici la inceputul lui noiembrie.

Cu alte cuvinte, in Bucuresti nu este nicio mirare ca marile proiecte publice sa intarzie. Bine macar ca se fac. Despre sediul Primariei insa, la doi ani si jumatate de la mutarea "cu chirie" in zona Gro­za­vesti, pe malul Dambovitei, senzatia este ca municipalitatea va mai sta o buna perioada in cladirea noua, moderna, in care plateste circa 7.400 de euro pentru fiecare zi de sedere. La jumatatea lunii octombrie, pe santierul Primariei Bucuresti de pe bulevardul Regina Elisabeta, circa 75 de muncitori de la firma Rotary Constructii lucreaza la montarea unor structuri metalice cu bare de grosimea unui antebrat in temelie, asa-numite "masute" care ofera rezistenta necesara in cazul unui seism puternic. Cladirea emblematica a Capitalei, construita intre anii 1906 si 1910, are ziduri groase de circa un metru. Cu toate acestea, s-a considerat ca un cutremur similar celui din 1977 ar sifona puternic imobilul si a fost inceput un proces de renovare.

Simplificat mult, proiectul ales pentru intarirea structurii prevede urmatoarele etape de baza: firma constructoare trebuie sa sape in jurul cladirii pentru a dezgoli temelia, apoi sa decupeze cu o lama uriasa bucati din zidurile groase pe care le inlocuieste cu "masutele" ultrarezistente, apoi se imbraca structura rezultata in beton. Lucrarile se afla in cel de-al treila an, dar finalizarea lor pare departe, avand in vedere ca in prezent se lucreaza doar la jumatate din cladire. Firma care a castigat contractul de executie, Rotary Constructii, a inceput lucrarile la sediul vechi in urma cu mai bine de doi ani, proces intrerupt temporar insa la jumatatea anului 2011 din cauza schimbarii firmei proiectante.

La jumatatea lunii octombrie, doua dintre cele trei laturi ale cladirii in forma de "U" erau in lucru, pentru ca in cea de-a treia - sediul prefecturii Bucuresti - functionarii inca isi desfa­soa­ra activitatea. In aceste conditii, cea de-a treia latura a cladirii va intra in lucru abia dupa ce func­tionarii prefecturii se vor muta, un proces extre­m de anevoios, dupa cum reiese din afirmatiile purtatoarei de cuvant a institutiei, Ivonne Ghita. "Ne vom muta intr-un sediu temporar de­tinut de RA-APPS, cel mai probabil in Casa Presei Libere. Acest sediu va fi temporar, pana ce ne vom putea muta in sediul temporar pus la dispozitie de Primaria Capitalei". Ghita a precizat ca sediul temporar pus la dispozitie de primarie, situat in strada General Berthelot, la nr. 90, "este amenajat in prezent", insa nu a precizat o data exacta cand va incepe procesul de mutare. "Cat se poate de repede", a declarat purtatorul de cuvant al prefecturii.

Termenul oficial stabilit pentru finalizarea lucra­rilor de consolidare a Primariei este de 31 iulie 2013, insa calendarul platilor efectuate pana acum indica realizarea a mai putin de jumatate din proiect.

Cititi materialul complet in numarul de noiembrie al Business Construct

(www.zfcorporate.ro/business-construct)

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

Primaria Capitalei plateste chirie de 7.400 de euro pe zi, dar reabilitarea sediului de la Cismigiu e departe de finalizare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii