Marți, 19 Iunie 2012 - 05:24 AM Aleg.RO: Omul de casa al lui Anastase negociaza trecerea la USL

Puterea de Mioara Costin Politica interna Taguri: George_Ionescu, pdl, USL Sharevar addthis_config = ;

aIntr-o scrisoare deschisa semnata de mai multe asociatii  de taxi catre partidele din USL, se sustine, potrivit unor informatii de presa, ca deputatul PDL George Ionescu, cel care s-a ocupat de alegerile din Prahova, isi negociaza trecerea la USL .

Ionescu a fost implicat in scandalul vamilor, fiind in conflict de interese, intrucat din pozitia sa de deputat si membru al Comisiei pentru industrii si servicii din Camera Deputatilor, a ajutat mafia din taximetrie prin trecerea unor proiecte in Comisie, se arata in documentul amintit. Asociatiile cer USL sa nu il primeasca pe Ionescu in formatiune.

Scrisoarea este semnata de Asociatia Nationala a Dispeceratelor Taxi si de Asociatia pentru Drepturile Taximetristilor Independenti, care cer partidelor din USL ca, in eventualitatea in care informatiile potrivit carora George Ionescu se va muta la USL sunt reale, el sa nu fie primit in formatiune din cauza ilegalitatilor comise.

Argumentul invocat este conflictul de interese al deputatului, cauzat de faptul ca familia sa detine o firma care are ca obiect de activitate Transportul cu taxiuri, detinand 60 de taxiuri cu licenta in Ploiesti, fiind si membru in Comisia pentru industrii si servicii din Camera Deputatilor, unde raspunde direct de avizarea proiectelor de legi ce tin de taximetrie in comisie. Totodata, el mai are si functia de presedinte al Camerei Taximetristilor Prahova, care a beneficiat direct de sprijinul lui Ionescu la dezbaterile din Comisie.

In textul documentului se mai arata: ?Consideram ca primirea in randurile USL a acestui deputat, George Ionescu nu va face altceva decat sa pateze imaginea USL si sa presare dezamagire in randurile asociatiilor noastre si ale membrilor nostri, care au sustinut si votat candidatii USL. Este de neconceput ca un om de casa al unuia din principalii dusmani ai democratiei in Romania, respectiv Roberta Anastase, un deputat contestat de opinia publica, sa fie primit, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, in randurile USL?. In final se mentioneaza ca asociatiile solicita ca, daca informatiile primite sunt adevarate, iar Ionescu vrea sa se mute la USL, ?sa i se arate usa din dos, asa cum ar trebui sa li se arate tuturor traseistilor politici?.

Puterea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Puterea:

Omul de casa al lui Anastase negociaza trecerea la USL | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii