Joi, 31 Mai 2012 - 06:16 AM Aleg.RO: CJ Brasov va continua investitiile in sport

Buna ziua Brasov Consiliul Judetean Brasov a alocat in perioada 2008 - 2012 patru milioane de lei pentru activitati sportive, a declarat, ieri, consilierul judetean Dragos Craciun . "Spre deosebire de cei de la Primaria Brasov, care au sprijinit doar cateva sporturi, si acelea din cluburile proprii - Corona si CSM - de banii de la CJ Brasov au beneficiat in jur de 20 de ramuri sportive printre care amintim fotbal, baschet handbal, tenis de camp, karate, rugby etc. Noi am sprijinit si cluburile sportive aflate in dificultate. Incepand cu anul 2009, am premiat cei mai buni sportivi si antrenori ai judetului Brasov, precum si gloriile sportului brasovean", a mai declarat sursa citata. De asemenea, Consiliul Judetean s-a implicat in organizarea unuia dintre cele mai importante turnee de tenis de camp de pe calendarul Federatiei de Tenis, pentru copii si juniori de categoria I, dotat cu "Cupa Consiliului Judetean Brasov", precum si o competitie de patinaj artistic pentru copii si juniori. "Cea mai importanta realizare a ultimilor ani este infiintarea Clubului Sportiv Țara Barsei 2011 Brasov, club care in mai putin de un an a reusit sa aduca sportului brasovean 10 medalii de aur, 3 de argint si 6 de bronz la diferite competitii nationale de baschet, lupte si atletism", a mai spus Craciun. "Sportul pentru noi a fost si va fi o prioritate, deoarece este un fenomen social iar prin practicarea lui tinerii vor fi mai sanatosi si mai sociabili, formand caractere de invingator", a conchis consilierul judetean. La randul sau, presedintele Consiliului Judetean Brasov, Aristotel Cancescu, a declarat ca institutia pe care o conduce a investit foarte mult in baze sportive in ultimii ani, dand exemplul Complexului Agrement, al terenurilor de la Olimpia, precum si terenurile Liceului Sportiv si al Colegiului Andrei Saguna. "Stiti foarte bine cum aratau ele inainte si cum arata acum", a mai spus Cancescu.

Buna ziua Brasov

Azi: Cea mai citită știre din sursa Buna ziua Brasov:

CJ Brasov va continua investitiile in sport | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.75195407867432 seconds.