Miercuri, 24 August 2011 - 05:47 AM Aleg.RO: Senatorii deruleaza afaceri private pe banii statului

Puterea

Alianta pentru o "Romanie curata" sus?ine ca, pe langa ca?iva deputa?i, 19 senatori au ca?tigat in ultimul an 45 de milioane de euro din contracte cu statul . Majoritatea contractelor sunt incheiate cu primarii, case de asigurari de sanatate si cu firme din domeniul energiei.

Senatorul PC, Dan Voiculescu, a reusit sa stranga 16 milioane de euro din contractele incheiate sau aflate in derulare in 2010-2011. Funda?ia Dan Voiculescu a primit un contract de  la Fondul European Social de peste 4 mil. lei, majoritatea banilor nerambursabili. Contracte cu statul au ?i firmele ficelor sale, Camelia ?i Corina Voiculescu. Este vorba de contracte cu Termoelectrica, Electrica Muntenia Nord sau Camera de Comer? Bucure?ti.

Voiculescu declara pe blogul personal ca a cedat totul ficelor sale ?i nu este implicat, transmite TVR.

Apropia?ii lui Vasile Blaga, de asemenea, deruleaza afaceri cu statul. Agathe Cristina Rudeanu, fiica senatorului PDL, a castigat in 2011 patru contracte cu statul. Contractele sunt incheiate cu Casa Na?ionala de Sanatate ?i Consiliul local Buftea.

Senatorului UDMR, Gyorgy Frunda, sus?ine afaceri cu Casa de Sanatate.  Potrivit declaratiei de interese a acestuia, firma la care este actionar a avut in 2010 mai multe contracte de la casele judetene de asigurari, Casa de Asigurari a Apararii si a Transporturilor.

So?ia lui Serban Mihailescu, senator UNPR, detine 20% dintr-o firma care a incheiat in perioada februarie-mai 2011 sase contracte cu societati de stat.

Florin Constantinescu, senator PSD, de?ine ac?iuni la multe societa?i, iar una dintre acesta a primit o fina?are nerambursabila de la Ministerul Mediului de 20 mil. lei.

Din clasament mai fac parte: Mihail Hardau, Ioan Mang ?i Verestoy Attila.

Puterea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Puterea:

Senatorii deruleaza afaceri private pe banii statului | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.67653203010559 seconds.