Joi, 21 Iulie 2011 - 05:48 AM Aleg.RO: Comisie parlamentara pentru Poli

romanialibera "Ce-i de facut acum? In nici un caz, nu-i de dezertat! Noi, toti cei ce tinem cu adevarat la Politehnica Timisoara, trebuie sa strangem randurile si sa sustinem echipa cu tot ce putem pentru a o ajuta sa revina cat mai repede pe prima scena fotbalistica a tarii . In plus, sa nu uitam: din Divizia B, se poate castiga Cupa Romaniei - si eu cred ca trebuie sa ne fixam acest obiectiv!- si, implicit, se poate obtine dreptul de participare in Europa League, in 2012!" Nicolae Robu, Rector Dezastrul de la clubul de fotbal Politehnica Timisoara, declansat de decizia Tribunalului de Arbitraj Sportiv de a trimite echipa banateana in Liga a II-a a fotbalului romanesc, a starnit revolta deputatului UNPR Maria Barna, care acuza autoritatile locale ca nici in al 12-lea ceas nu se trezesc si-l lasa pe investitorul Marian Iancu sa transforme acest esec al fotbalului banatean intr-o afacere personala profitabila.'Este revoltator faptul ca autoritatile sa sustina echipa cu sume fabuoase, iar la final sa nu se mai aleaga cu nimic. Marian Iancu s-a folosit dupa bunu-i plac de banii timisorenilor, iar acum vinde toti jucatorii, urmand a incasa el banii de pe urma acestor tranzactii. Cum este posbil ca autoritatile sa nu aiba nici o reactie, dimpotriva, sa ii ia mereu apararea lui Iancu, cand de fapt ele ar trebui sa il traga la raspundere pe acest personaj care si-a batut joc de Timisoara fotbalistica? Ma suna multa lume si imi spune ca trebuie facut ceva si nu pot sa nu le dau dreptate oamenilor, dar ma socheaza ignoranta cu care autoritatile locale trateaza acest moment de rascruce prin care trece Poli. Am avut contacte chiar cu investitori care ar dori sa preia echipa, dar acestia vor ca totul sa se faca transparent, fiindu-le teama sa nu fie indusi in eroare. Sper sa se faca lumina asupra dezastrului in care a ajuns clubul, iar vinovatii sa isi asume responsabilitatea!", a declarat Maria Barna, care a precizat ca, imediat dupa ce vor fi reluate lucrarile Parlamentului, va propune infiintarea unei comisii de ancheta parlamentara care sa ancheteze modul in care milioane de euro din banii publici au fost dirijate catre conturile unei firme private, care acuma nu-si asuma nici o raspundere.12 milioane de euro din bani publiciAtitudinea transanta a fostei lidere de sindicat din Timis este cu atat mai demna de luat in seama, cu cat autoritatile locale par de-a dreptul paralizate in relatia cu Marian Iancu, care continua sa sfideze interesele comunitatii. 'Ce-i de facut acum? In nici un caz, nu-i de dezertat! Noi, toti cei ce tinem cu adevarat la Politehnica Timisoara, trebuie sa strangem randurile si sa sustinem echipa cu tot ce putem pentru a o ajuta sa revina cat mai repede pe prima scena fotbalistica a tarii. In plus, sa nu uitam: din Divizia B, se poate castiga Cupa Romaniei - si eu cred ca trebuie sa ne fixam acest obiectiv!- si, implicit, se poate obtine dreptul de participare in Europa League, in 2012! Haideti sa facem odata saltul de la lamentare la munca!", a precizat rectorul Universitatii Politehnica, senatorul Nicolae Robu, fara a spune nici un cuvant despre milioanele de euro pierdute in relatia cu investitorul strategic al fotbalului timisorean, Marian Iancu.'Fac un apel la oamenii cu bani, la oamenii locului, la banateni, in primul rand: investiti in Poli! Nu in ultimul rand, fac propunerea de reorganizare a clubului, de transformare a sa in societate pe actiuni deschisa - si deschisa nu numai oamenilor cu bani multi, ci si cetatenilor -mai ales suporterilor - cu posibilitati financiare mai reduse, dispusi sa devina mici actionari. Si, in fine, propunerea ca, in noua organizare, sa se stabileasca precis competentele si raspunderile tuturor celor implicati, la nivel individual si colectiv, si sa se aduca la locul si cu rolul cuvenit organele colective de conducere statuate de lege" a mai punctat Robu.Fara performanteIn ultimii ani, firmele lui Marian Iancu au incasat de la Primaria Timisoara si Consiliul Judetean Timis peste 12 milioane de euro, fara sa fi adus macar o cupa sau un titlu de campioana in capitala Banatului. Motivul retrogradarii echipei - fanion a Timisoarei este reprezentat de manoperele financiare ale conducerii clubului, considerate drept frauduloase de catre decidentii care au luat masura pedepsirii echipei.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Comisie parlamentara pentru Poli | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.66392207145691 seconds.