Vineri, 26 Noiembrie 2010 - 06:04 AM Aleg.RO: Basescu a chemat la ordin ministrii pentru infiintarea Companiei Nationale de Comunicatii

Puterea

Presedintele Traian Basescu i-a convocat, ieri, la Cotroceni, pe premierul Emil Boc si pe ministrii cu responsabilitati in implementarea Hotararii CSAT nr .71/2010 privind unele masuri necesare operationalizarii si dezvoltarii sistemelor nationale informatice specifice. Oficial, scopul intalnirii a fost gasirea unor metode prin care institutiile publice si administratia centrala si locala sa-si constituie sisteme informatice si sa asigure servicii "online" de informare si de plata a obligatiilor fiscale ale contribuabililor. Neoficial insa, la Cotroceni s-a dezbatut intens subiectul crearii Companiei Nationale de Comunicatii (CNC), despre care ziarul nostru a relatat in exclusivitate in urma cu doar cateva saptamani. Potrivit unui memorandum semnat in CSAT, in luna iulie a.c., CNC va fi creata prin fuziunea prin absorbtie, in cadrul Societatii Nationale de Radiocomunicatii (SNR), a cinci societati de stat: TELECOMUNICATII CFR, aflata in subordinea Ministerului Transporturilor, TELETRANS, creata in anul 2002 de Transelectrica si aflata in subordinea Ministerului Economiei, RADIOCOM, reteaua de radiocomunicatii din cadrul SNR, CONPET, la care este actionar majoritar tot Ministerul Economiei, si ROEDUNET, reteaua care asigura servicii de comunicatii de date pentru institutiile academice si de cercetare din Romania. Potrivit Memorandumului, Ministerul Comunicatiilor va deveni actionar in cadrul CNC, fapt care ar putea starni reactia Comisiei Europene, care a cerut Romaniei sa separe in termen de doua luni factorii de decizie de furnizorii de servicii de telecomunicatii, in caz contrar, Comisia urmand sa sesizeze Curtea de Justitie Europeana. De altfel, discutiiile pe tema infiintarii CNC au fost prefigurate, ieri, de presedintele Traian Basescu. Acesta i-a criticat, in cadrul unei conferinte, pe functionarii publici care ar fi sabotat ani intregi implementarea sistemelor informatice si a adaugat urmatoarele: ?De regula, cand vorbim despre infrastructuri, ne referim la autostrazi si la cai ferate, dar infrastructura de comunicatie, infrastructura de transmisie de date, este cel putin la fel de importanta. In Romania, despre care spunem ca de fapt refuza sa se modernizeze, este fiecare cu propria lui infrastructura de transmisie de date - Transelectrica o are pe a ei, Calea Ferata o are pe a ei, Ministerul Sanatatii pe a lui, Ministerul Educatiei, propria lui infrastructura - si uite asa am construit infrastructuri pe care nimeni nu vrea sa le puna cap la cap si care sunt utilizate la capacitati de 2-6-8-10%", a spus Basescu.

Puterea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Puterea:

Basescu a chemat la ordin ministrii pentru infiintarea Companiei Nationale de Comunicatii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii