Joi, 25 Noiembrie 2010 - 06:14 AM Aleg.RO: Senatorii au aprobat o ordonanta veche de zece ani

Cotidianul Senatorii au doptat, miercuri, dupa zece ani de la momentul in care a fost inregistrata, o ordonanta de urgenta care se refera la Societatea Comerciala Petromidia S .A. Constanta. Actul normativ adoptat in forma emisa de Guvern cu 83 de voturi pentru, sase impotriva si 11 abtineri a modificat Ordonanta de Urgenta nr. 64/1998 privind acordarea unor facilitati la plata pretului actiunilor si la plata unor obligatii bugetare in scopul privatizarii Societatii Comerciale Petromidia – S.A. Constanta. Astfel, a fost majorat la acea data pachetul de actiuni care urma a fi vandut in procesul de privatizare, de la 65,32% la 69,99% ca urmare a includerii unor terenuri apartinand societatii in capitalul social al acesteia. Ordonanta a fost inregistrata la Senat in anul 2000 si a fost inscrisa pe ordinea de zi a plenului in 2001. Ulterior, a fost scoasa de pe ordinea de zi si abia in 2005 a fost retransmisa Comisiei pentru privatizare pentru un raport suplimentar. Abia in 2010 comisia a depus un raport suplimentar favorabil fara a modifica textul legii. Senatul este prima Camera sesizata. Ordonanta va merge la Camera Deputatilor, for decizional.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Senatorii au aprobat o ordonanta veche de zece ani | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii