Marți, 07 Septembrie 2010 - 05:47 AM Aleg.RO: Basescu - un mandat modificat genetic

romanialibera Ca Traian Basescu foloseste des 'institutiile statului" in folosul apropiatilor si al propriului partid, nu mai e demult o stire . Noutatea este ca nu mai gaseste vorbe sa acopere dezastrul. Cuvintele le-a epuizat demult. Presedintele Traian Basescu si-a castigat ultimul mandat prin cateva inselatorii ridicate la rangul de strategie politica. A spus natiunii ca parlamentarii sunt de vina pentru tot raul din tara, a repetat ca Vantu, Voiculescu si Patriciu sunt cei trei zmei distrugatori care trebuie opriti  si a sugerat ca daca nu va castiga el alegerile, bazele militare americane vor parasi Romania, lasandu-ne prada Moscovei. Evident ca mesaje atat de rudimentare nu si-ar fi facut efectul daca prezidentiabilii PSD sau PNL ar fi fost la inaltime si nu ar fi alimentat sistematic astfel de scheme ieftine ( vezi http://www.romanialibera.ro/opinii/editorial/cum-il-ajuta-vantu-si-voiculescu-pe-traian-basescu-196067.html).  Evident ca mesaje atat de facile, raportate la standardele unei societati pluraliste, cu traditie civica si ierarhii legitime, n-ar fi avut succes daca societatea noastra nu ar avea atatea rani numai 'bune" de apasat in momente critice. (Cele mai grave rani sunt colaborarea cu Securitatea, 'cine a tras in noi 16-22?" si Marea Mineriada; iar ele vor continua sa fie instrumentate politic pana la rezolvarea dosarelor in Justitie. Nu intamplator, 'ranile" sunt re-descoperite in aceste zile de asteptare). Dar in loc sa se multumeasca cu victoria chinuita din decembrie 2009, la mai putin de un procent diferenta fata de urmatorul clasat, Traian Basescu a continuat actele de sfidare adresate - culmea! - nu numai celor care nu l-au votat, nu numai celor care au refuzat sa mearga la vot, dar chiar si propriului electorat. Traian Basescu nu numai ca nu mai este presedintele tuturor romanilor, a incetat demult sa fie, dar nu mai este nici macar presedintele votantilor sai fideli. Acestia au acceptat cu greu, dar au acceptat in primavara 'principiul" traseimului drept instrument de redesenare a majoritatii politice. Dar nu a fost de-ajuns. Remanierea guvernamentala de saptamana trecuta s-a dovedit un exercitiu de aroganta pe care nici macar creativul consilier prezidential Sebastian Lazaroiu nu il putea imagina. Sa-i aduni la un loc pe Valeriu Tabara - un ministru al cabinetului Vacaroiu, vice-lider in partidul lui Funar si intre timp promotor asumat al plantelor modificate genetic in Romania, pe Ioan Botis, seful filialei PSD Bistrita din vremea lui Adrian Nastase si pe mai vechea Anca Boagiu - doar pentru ca nu se gaseste altcineva in loc, tine de o neagra comedie. Potrivit regulilor Curtii Constitutionale, presedintele are dreptul sa respinga o singura data numirile propuse de primul ministru. Dar Traian Basescu nu a schitat nici un gest de impotrivire si a cautionat fara sa clipeasca afrontul. Dar nici macar aceasta noua agresiune logica nu i s-a parut de-ajuns. Uitand de sceneta jucata in precedentele doua zile, cea cu Emil Boc in razboi cu Traian Basescu, presedintele a uitat la investirea noilor ministrii, si sa fie sobru, rece si concis. In loc sa se abtina de la orice comentarii cum ii cerea rolul de opozant la aberatiile lui Emil Boc, Traian Basescu a omis partitura si s-a solidarizat cu noii veniti. 'Nu va voi impinge pe dumneavoastra sa anuntati, sa luati masuri dificile pe care eu sa nu mi le asum", a declarat el apasat. Asa se face ca prietenii lui Traian Basescu, din PDL sau nu, platiti sau nu din bani publici,  trebuie sa uite din nou ca 2+2=4 si sa-si contorsioneze mintile sa gaseasca explicatii. S-ar cuveni astfel sa ne dumireasca cum se face ca bravul presedinte, subminat de/solidar cu Emil Boc cel incompetent, nu a gasit pe nimeni mai de incredere decat Valeriu Tabara ca sa-i incredinteze jumatate de tara, adica agricultura. Mai trebuie explicat si cat de functional poate fi un Guvern in care doi ministri - Anca Boagiu si Elena Udrea - au cerut demiterea sefului lor direct, premierul Emil Boc. Si mai trebuie sa explice si cum de ne-am pomenit cu delegatia FMI in tara si un Jeffrey Franks preocupat daca Sebastian Vladescu cel mazilit facuse gafe atat de colosale. Nu-i asa ca e greu? Nu-i asa ca e imposibil de explicat? Nu-i asa ca nu mai exista scuze? Deci: doi si cu doi fac patru. Remanierea s-a vrut o detensionare a publicului, dupa draconicele masuri in vara, dar n-a rezolvat nici macar conflictele din PDL. Guvernul Boc nu numai ca nu are majoritate pentru reforma, dar nu mai are nici program de guvernare. Directia Romaniei este data, in mod jignitor pentru o natiune de peste 22 de milioane de oameni, exclusiv de acordul cu FMI. Daca presedintele nu face ce trebuie ca Guvernul sa-si recapete legitimitatea prin sustinere parlamentara corecta, adica prin anticipate, mandatul sau nu va fi decat o halucinatie, un dezastru genetic scapat din eprubeta politrucilor dependenti de putere. Cum vrea Traian Basescu sa-si incheie cel de-al doilea mandat ramane un mister. Strict partinic, cel mai probabil va face PDL in bucati pentru ca unele dintre ele sa se salveze si va incuraja continuitatea parazitara Vadim-Becali-Diaconescu (Dan).  Dar pentru Romania in ansamblu, Traian Basescu nu mai poate face decat un singur lucru: sa nu mai prelungeasca chinul, sa ne lase sa venim la vot mai repede. Vom veni.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Basescu - un mandat modificat genetic | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii