Miercuri, 26 Mai 2010 - 05:15 AM Aleg.RO: Zece unitati scolare din municipiul Lupeni au ramas fara apa potabila

Realitatea TV

Unitatile de invatamant din municipiul Lupeni au ramas fara apa potabila din cauza datoriilor pe care primaria le are catre societatea de apa din Valea Jiului .

Zece unitati de invatamant din municipiul hunedorean Lupeni au ramas fara apa potabila / FOTO: Grup RC Imaginea 1/1

Valeria Andreescu, director adjunct in cadrul Directiei de Sanatate Publica Hunedoara, a declarat ca cele zece unitati scolare au fost debransate de la reteaua de apa potabila dupa ce primaria nu a mai achitat serviciile societatii de distributie a apei din Valea Jiului si ca a cerut suspendarea activitatii in unele scoli.

"Am efectuat controale in sase unitati scolare si am facut propunere de suspendare a activitatii in aceste unitati pana la reluarea furnizarii apei potabile", a declarat Valeria Andreescu.

Costel Avram, vicepresedintele Consiliului Judetean Hunedoara, institutie in subordinea caruia se afla societatea de distributie a apei Apa Serv, a declarat ca Primaria muinicipiului Lupeni nu a mai achitat facturile la apa potabila pentru unitatile scolare inca din anul 2007.

"Cele zece unitati scolare au acumulat datorii de 4,5 miliarde de lei vechi. Primaria Lupeni nu-si face datoria, sa achite apa, desi elevii au consumat-o. Daca nu se incaseaza bani, societatea Apa Serv risca sa ajunga la faliment. Printre copiii care invata in acele unitati sunt si ai celor care trebuie sa achite apa", a afirmat Avram.

Realitatea TV

Azi: Cea mai citită știre din sursa Realitatea TV:

Zece unitati scolare din municipiul Lupeni au ramas fara apa potabila | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.62703919410706 seconds.