Vineri, 29 Ianuarie 2010 - 06:17 AM Aleg.RO: Fostul ministru PD-L Sorina Placinta, acuzata de fals in declaratii

romanialibera ANI sustine ca senatorul PD-L nu a mentionat in declaratia de interese ca era in paralel si actionar si administrator la mai multe societati comerciale, informeaza Realitatea .net.Agentia Nationala de Integritate trage foc dupa foc. Dupa deputatul PNL Eugen Nicolaescu, a venit si randul senatoarei PD-L Sorina Placinta sa intre in colimatorul inspectorilor pentru integritate, Acestia au sesizat Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, acuzandu-o pe fosta ministra a Tineretului si Sportului de fals in declaratii."In urma verificarilor efectuate, s-a constatat ca doamna senator Sorina Luminita Placinta a completat si depus, in perioada 15.12.2008 - 27.07.2009, declaratii de avere si de interese care cuprind date incomplete si inexacte, dupa cum urmeaza: doamna Sorina Placinta nu a mentionat in declaratia de interese, completata la data de 15.12.2008, faptul ca detine calitatea de actionar la S.C. SORSTE S.A., S.C. MILCOFIL S.A, si S.C. DEPSORSTE S.R.L.; la punctul 2 al declaratiei de interese completata la data de 15.12.2008 nu au fost mentionate functiile de administrator la urmatoarele societati comerciale: S.C. MILCOFIL S.A., unde a detinut aceasta calitate pana la data de 17.02.2009; S.C. SORSTE S.A., unde a detinut aceasta calitate in perioada cuprinsa intre 19.12.2007-17.02.2009; S.C. ARTIFEX  S.R.L., functie pe care o detine pana la data 07.04.2009; de asemenea, in declaratia de avere completata la data de 15.12.2008, la rubrica "Venituri din salarii ale titularului", doamna Placinta mentioneaza faptul ca a realizat venituri in anul fiscal anterior, in calitate de administrator la S.C. MILCOFIL S.A., calitate pe care nu a precizat-o si in declaratia de interese completata pentru acelasi an fiscal; in declaratia de interese completata la data de 04.06.2009, precum si in declaratia de interese, completata ca urmare a numirii in functia de Ministru al Tineretului si Sportului, nu au fost mentionate urmatoarele functii detinute: administrator si actionar  in cadrul S.C. MILCOFIL S.A.; administrator in cadrul S.C. SORSTE S.A.; dministrator in cadrul S.C. ARTIFEX  S.R.L.", se arata in comunicatul ANI.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Fostul ministru PD-L Sorina Placinta, acuzata de fals in declaratii | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii