Marți, 26 Ianuarie 2010 - 06:18 AM Aleg.RO: Iasi: Sefii administratiei locale, in frunte cu primarul Gheorghe Nichita, audiati la DNA

romanialibera Primarul Iasiului, Gheorghe Nichita, alaturi de 51 de consilieri locali si judeteni, a fost audiat, luni, la sediul DNA Iasi, privind cheltuirea a patru milioane de lei din bani publici pentru sustinerea clubului local de fotbal Politehnica Iasi, informeaza Agerpres .Potrivit rechizitoriului intocmit de anchetatori, asocierea celor doua institutii ale administratiei publice locale cu clubul de fotbal ar fi fost nelegala, in conditiile in care pentru finantarea echipei de fotbal din Copou s-au alocat bani de la bugetul local.Timp de 20 de minute, primarul social-democrat Gheorghe Nichita a explicat procurorilor DNA cum a fost incheiat, in 2006, contractul de asociere in participatiune intre Consiliul Local si Clubul Politehnica Iasi.In urma contractului, CLM a sprijinit echipa de fotbal cu patru milioane de lei de la bugetul local.Gheorghe Nichita a declarat ca acuzatiile formulate la adresa sa si ale consilierilor sunt nefondate, asocierea facandu-se in conditiile legii.Audierile de la DNA in cazul finantarii cu bani publici a echipei de fotbal Politehnica Iasi vor continua si in urmatoarele zile.La DNA urmeaza sa mai soseasca, pentru a da declaratii, alte 51 de persoane, printre care fostul presedinte al Consiliului Judetean, Lucian Flaiser, deputatul PD-L Marius Spanu (fost consilier local - n.r), actualul secretar general al Consiliului Judetean Lacramioara Vernica, directori din cadrul Primariei, consilieri locali - printre care Radu Botez (PNL), Sorin Iacoban (PSD), consilieri judeteni si fosti alesi locali. Fostul presedinte al CJ Iasi, Lucian Flaiser, urmeaza sa fie audiat marti.Pe 29 august 2006, CLM Iasi a aprobat contractul de asociere cu Consiliul Judetean si Clubul de Fotbal Politehnica Iasi, prin care de la bugetul local al municipiului s-a alocat suma de trei milioane lei catre clubul din Copou. Hotararea Consiliului Local Municipal a fost urmata de o Hotarare a Consiliului Judetean, institutie care se obliga sa contribuie si ea la finantarea Politehnicii cu suma de un milion de lei. Ambele consilii administrative au luat aceasta decizie pentru a salva echipa locala de fotbal de la retrogradarea din prima liga, din cauza datoriilor.Actualul presedinte al CJ Iasi, Constantin Simirad a anuntat ca a demarat deja procedurile pentru recuperarea prejudiciului care a fost adus institutiei in urma asocierii cu CLM si CF Politehnica. "Am trimis deja o notificare la Federatia Romana de Fotbal prin care am solicitat ca orice suma care va fi virata echipei Politehnica Iasi sa ajunga direct in conturile institutiei noastre, pana la recuperarea intregului prejudiciu. Daca banii vor fi virati direct clubului de fotbal, atunci ne vom adresa direct la UEFA. Le-am scris federalilor pentru a lua in seama toate aceste aspecte, in caz contrar, noi vom recurge la executarea silita a clubului de fotbal", a spus Simirad.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Iasi: Sefii administratiei locale, in frunte cu primarul Gheorghe Nichita, audiati la DNA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii