Marți, 26 Ianuarie 2010 - 06:18 AM Aleg.RO: ANI: Primarul municipiului Sibiu, Klaus Iohannis, s-a aflat incompatibilitate mai mult de un an

romanialibera ANI a constatat ca primarul municipiului Sibiu, Klaus Iohannis, s-a aflat in stare de incompatibilitate in perioada 23 aprilie 2003 - 18 mai 2004 deoarece a detinut concomitent functia de primar si calitatea de membru in CA al unei societati comerciale, informeaza luni un comunicat remis NewsIn .Potrivit comunicatului, Agentia Nationala de Integritate (ANI) s-a sesizat din oficiu in urma publicarii in data de 5 noiembrie 2009, in ziarul "Evenimentul Zilei", a articolului "Iohannis interzis ca premier", care relata despre posibila nerespectare a regimului juridic al incompatibilitatilor de catre Iohannis.Astfel, potrivit comunicatului, s-a procedat la verificarea starii de incompatibilitate intre functia de primar si cea de membru al consiliului de administratie al S.C. Parcuri Industriale Sibiu-Sura Mica S.A.Agentia precizeaza ca Iohannis a fost informat, in data de 11 noiembrie 2009, despre declansarea procedurii de verificare a respectarii dispozitiilor legale referitoare la regimul juridic al incompatibilitatilor, precum si cu privire la drepturile de a lua cunostinta de actele si lucrarile dosarului, de a fi asistat sau reprezentat de avocat si de a prezenta orice elemente justificative pe care le considera necesare. "Pana in prezent, domnul Iohannis Klaus-Werner nu a facut uz de drepturile sale", precizeaza institutia.Potrivit Legii administratiei publice locale 215/2001, "primarul face parte din categoria alesilor locali", iar in baza Legii 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, "functia de primar este incompatibila cu functia de membru in consiliului de administratie al societatilor comerciale".

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

ANI: Primarul municipiului Sibiu, Klaus Iohannis, s-a aflat incompatibilitate mai mult de un an | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii