Joi, 26 Noiembrie 2009 - 05:17 AM Aleg.RO: Senatorii au introdus noi restrictii in privinta fundatiilor si asociatiilor

romanialibera Plenul Senatului a adoptat, miercuri, doua propuneri de modificare a Ordonantei 26/2000 privind asociatiile si fundatiile, potrivit carora se introduc noi restrictii in privinta denumirii fundatiilor, dar si o serie de conditii in care este conferit statutul de "utilitate publica", relateaza NewsIn .Senatul a adoptat o propunere legislativa potrivit careia inscrierea unei asociatii sau fundatii folosind in denumirea sa "national", "roman" ori a derivatelor acestora, se realizeaza numai cu acordul prealabil al Secretariatului General al Guvernului. In plus, actul normativ clarifica interdictia adresata asociatiilor si fundatiilor, prevazuta in OG 26/2000, de utilizare in denumirea fundatiei a unor cuvinte susceptibile sa creeze confuzie cu denumirea unor autoritati sau institutii publice.Astfel, potrivit propunerii legislative, "prin sintagme sau cuvinte susceptibile sa creeze confuzie cu denumirea unor autoritati sau institutii publice se intelege folosirea oricaror cuvinte in denumirea asociatiei: "comisariat", "inspectorat", "garda", "academie", "universitate", "institut", "autoritate", "consiliu" sau derivatele acestora".De asemenea, senatorii au adoptat o propunere legislativa care reglementeaza conditiile in care o fundatie poate primi statutul de "utilitate publica".Potrivit propunerii, o asociatie sau fundatie poate fi recunoscuta de Guvern ca fiind de utilitate publica daca: functioneaza de cel putin 5 ani, a realizat o parte din obiectivele stabilite, facand dovada unei activitati neintrerupte prin actiuni semnificative, daca prezinta un raport din care sa rezulte desfasurarea unei activitati anterioare semnificative, prin derularea unor programe sau proiecte specifice scopului sau, insotit de bilanturile si bugetele de venituri si cheltuieli pe ultimii 5 ani; daca valoarea activului patrimonial pe fiecare an in parte de la inceputul activitatii este cel putin egala cu valoarea patrimoniului initial.In plus, potrivit actului normativ, fundatia nu trebuie sa inregistreze pierderi sau datorii la bugetul de stat, cel putin in ultimii 5 ani de cand functioneaza, trebuie sa detina un patrimoniu semnificativ, logistica, membri si personal angajat in vederea indeplinirii scopului propus, sa faca dovada existentei unor contracte de colaborare si parteneriate cu institutii publice sau asociatii si fundatii de acelasi rang din tara si strainatate, sa faca dovada obtinerii unor rezultate semnificative in ce priveste scopul propus, medalii, distinctii, diplome sau certificari din partea unor autoritati competente din tara sau strainatate, care recomanda continuarea activitatii.Propunerea legislativa mai stipuleaza ca recunoasterea unei fundatii ca fiind de utilitate publica se face prin hotarare de Guvern, in urma cererii adresate de fundatia interesata la Secretariatul General al Guvernului.Senatul e prima camera sesizata.

(1118 )

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Senatorii au introdus noi restrictii in privinta fundatiilor si asociatiilor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii