Joi, 29 Octombrie 2009 - 05:42 AM Aleg.RO: Piedone pretinde ca nu intelege ce-s alea "comisioane"

romanialibera Pimarul Cristian Popescu Piedone a refuzat  sa raspunda daca a primit vreun "comision" de la firma Eco Horticultura, cea care a realizat lucrarile de amenajare a spatiilor verzi din sectorul 4 al Capitalei . Doi dintre managerii societatii au declarat reporterilor sub acoperire ai Romaniei libere, intr-o articol publicat ieri de cotidianul nostru, ca obisnuiesc sa ofere comisioane de 15-20% pentru obtinerea unor contracte cu institutii publice. "Nu obisnuiesc sa citesc literatura stiintifico-fantastica, cu tot respectul pentru Romania libera", a fost singurul comentariu al lui Cristian Piedone, ce ne-a fost transmis prin Biroul sau de Presa. Primarul nu a dorit sa explice nici diferentele mari dintre preturile pe care Primaria Sectorului 4 le-a platit pentru ornamentele verzi, in forma de animale, si tarifele obtinute de jurnalistii Romaniei libere de la o firma de profil din Italia, diferente cuprinse intre 300 si 1.000 de euro pe bucata. Astfel, in zona Eroii Revolutiei, Primaria Sectorului 4 a amplasat, in 2008, aranjamente verzi sub forma de mineri (patru bucati a cate 1.127 de euro fiecare, calculat la un curs mediu al BNR pentru anul trecut de 3,68 lei), doi dinozauri (de 5.750 euro bucata) si un elefant la 3.147 de euro, potrivit datelor furnizate de acelasi Birou de Presa. Firma italiana Vannuci Piante, specializata in astfel de amenajari peisajere, vinde un astfel de miner (in realitate, jucator de golf) cu doar 800 de euro bucata si un dinozaur cu 4.800 de euro. Trebuie mentionat ca aceste tarife sunt valabile pentru vanzarea "la bucata", deci nu includ reducerile care se fac de obicei atunci cand se cumpara angro.  Potrivit Primariei Sectorului 4, costul total al lucrarilor din zona Eroii Revolutiei a fost de 200.000 euro. Iar valoarea contractului pentru amenajarea, in 2008, a spatiilor verzi din intregul sector s-a ridicat la peste 9 milioane de euro. "Asa se intampla: 20-30% se da spaga"Romania libera a prezentat ieri o investigatie incognito care demonstreaza cum se obtin contractele pe bani publici, cum se incalca procedurile de licitatie si care sunt comisioanele care intra in buzunarele institutiilor sefilor. Timp de mai multe saptamani, jurnalistii au pretins ca sunt intermediarii a doua primarii din Teleorman care vor sa angajeze o firma specializata in amenajarea unui parc de joaca si promenada in respectivele comune. Ca sa primeasca lucrarea, toti intreprinzatorii cu care au negociat au fost de acord sa plateasca sub forma de comisioane sume ce variau intre 10 si 40% din valoarea lucrarii. La fel ca in Bucuresti, reprezentantii unor firme din tara care au incheiat in trecut contracte cu administratii publice au admis ca fara spaga nu se poate obtine un contract din bani publici in Romania.  "Asa se intampla daca mergi direct la primarie si tratezi: 20-30% se da spaga. Daca le merge asa, firmele de ce sa fie mai prejos?", a sustinut Mihaela, patroana societatii Symbol Flowers din Deva, care a lucrat cu primaria din municipiu. De asemenea, un om de afaceri din Craiova, Marian Mechenici, care a castigat o licitatie pentru amplasarea si intretinerea de palmieri in centrul orasului, s-a aratat resemnat in fata acestei realitati. "Eu am dat, peste tot pe unde am fost am dat, pentru ca in ziua de azi e ceva firesc. si nu poti altfel."Daca reprezentantii Primariei Deva nu au raspuns acestor afirmatii pana la inchiderea editiei, Biroul de Presa al municipalitatii craiovene sustine ca acuzatiile prezentate ieri "sunt nefondate si neadevarate". "Reprezentatul  firmei SC MEKE PLANTS SRL Craiova a  fost contactat si invitat la sediul regiei pentru a proba afirmatiile facute, acesta spunand ca declaratiile  sale sunt rupte din context, in scopul realizarii unui material de presa defaimator la adresa Institutiei Primarului Municipiului Craiova", se arata in raspunsul Primariei Craiova.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Piedone pretinde ca nu intelege ce-s alea "comisioane" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.4020311832428 seconds.