Marți, 26 Mai 2009 - 05:57 AM Aleg.RO: DNA ia la puricat un exdirector al complexului Turceni si un deputat PSD

romanialibera Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) au dispus trimiterea in judecata pe Dumitru Cristea, fost director general al Complexului Energetic Turceni, pentru achizitionarea, de catre societate, la un pret supraevaluat, a unui utilaj nefolositor si pe deputatul PSD Mugurel Surupaceanu, pentru spalare de bani, potrivit unui comunicat emis de institutie .In acelasi dosar, au mai fost trimisi in judecata Silvica Boiangiu, director al Directiei Investitii la Complexul Energetic Turceni, Viorel Ioan Vasile, fost director al Directiei Comerciale a SC Complexul Energetic Turceni SA, in sarcina carora s-a retinut infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor publice si Sorin Busan, pentru infractiunile de spalare a banilor si complicitate la abuz in serviciu contra intereselor publice, se precizeaza in comunicatul DNA. In cursul anului 2007, inculpatul Surupaceanu Mugurel, detinand controlul asupra societatii comerciale Voron Trans S.R.L. prin intermediul inculpatului Busan Sorin impus ca administrator, a realizat o intelegere cu inculpatul Cristea Dumitru (cei doi aflandu-se in bune relatii de mai multi ani)pentru vanzarea, prin aceasta societate, a unui utilaj terasier multifunctional (tractor forestier) catre S.C. Complexul Energetic Turceni S.A. Suma de 836.570 lei pe care complexul energetic a platit-o la final pentru cumpararea acestui utilaj a fost de patru ori mai mare decat pretul de import, inclusiv taxele si comisioanele, se arata in rechizitoriu.Potrivit DNA,  societatea Voron Trans S.R.L. nu avea ca obiect de activitate comercializarea de utilaje similare, nu avea experienta necesara, nu avea angajati, iar in cursul anului 2006 a realizat o cifra de afaceri de 25 de ori mai mica decat suma pe care avea sa o obtina prin vanzarea catre complexul energetic a utilajului terasier.Ca urmare a intelegerii, inculpatul Cristea Dumitru, in calitate de director general al S.C. Complexul Energetic Turceni S.A., a dat dispozitii personalului aflat in subordine, Directiei Investitii si Achizitii Terenuri si Directiei Comerciale, a transmis datele necesare (caracteristici tehnice, denumirea firmelor care sa fie invitate) in vederea intocmirii documentatiei de achizitie astfel incat sa se realizeze achizitia utilajului de la S.C. Voron Trans S.R.L.. Achizitia utilajului terasier s-a realizat cu incalcarea dispozitiilor legale privind achizitiile publice si prin indeplinirea defectuoasa a atributiilor de serviciu de catre inculpatii Cristea Dumitru, Boiangiu Silvica si Vasile Ioan Viorel cu contributia inculpatilor Surupaceanu Mugurel si Busan Sorin, fapt pentru care intreaga suma de 836.570 lei achitata nelegal de S.C. Complexul Energetic Turceni S.A. catre S.C. Voron Trans S.R.L. reprezinta prejudiciu produs in patrimoniul societatii cu capital majoritar de stat, se precizeaza in comunicatul mai sus mentionat.Din aceasta suma, 586.570,04 lei au fost transferati in contul S.C. Tutto Mobili S.R.L., societate controlata tot de Surupaceanu Mugurel prin interpusi. In cauza s-a dispus instituirea sechestrului asigurator asupra unor bunuri imobile apartinand inculpatului Cristea Dumitru (teren intravilan, cladire si anexa) situate in Tg-Jiu si poprirea sumei de 61.867,32 lei detinuta de inculpat intr-un cont bancar.Dosarul a fost inaintat spre judecare la Inalta Curte de Casatie si Justitie, competenta acestei instante fiind atrasa de faptul in anul 2008 Surupaceanu Mugurel a dobandit calitatea de deputat in Parlamentul Romaniei.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

DNA ia la puricat un exdirector al complexului Turceni si un deputat PSD | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.67920684814453 seconds.