Marți, 21 Octombrie 2008 - 05:35 AM Aleg.RO: Primăria Zalău vrea patrimoniul fostei UTC

Publicat de: Iulian DUMA

AMOS News Clădirea, cunoscută la Zalău sub denumirea de "Clubul Tineretului", precum și Ștrandul tineretului din Zalău, cu terenul aferent, ar putea fi executate silit deoarece proprietarul lor, Fundația pentru Tineret Sălaj refuză să plătească Primăriei Zalău impozitul pe construcții și terenuri datorate statului român, conform Codului fiscal, în valoare de peste 300.000 de lei, transmite corespondentul AMOS News.
În calitate de proprietar al construcțiilor «Clubul Tineretului» și Baza de agrement (Ștrandul Zalău), Fundația pentru Tineret Sălaj datorează, conform prevederilor Codului fiscal, impozitul pe construcții și taxa pentru terenul aferent construcțiilor, teren aflat în proprietatea statului român, dar aflat în folosința fundației.

Potrivit Primăriei Zalău, deoarece nu a depus declarații de impunere pentru bunurile impozabile aflate în patrimoniul fundației, moștenitoarea patrimoniului fostei Uniuni a Tineretului Comunist (UTC) nu a calculat și nu a plătit niciun impozit/taxă pentru aceste bunuri și, deși s-a încercat contactarea în nenumarate rânduri a reprezentantului fundației, Vasile Ianchiș, acesta a refuzat să colaboreze cu organele fiscale.

În data de 18 octombrie 2007, personalul de specialitate din cadrul Primăriei Zalău a efectuat un control care a avut ca obiectiv verificarea bazei de impunere, legalitatea și exactitatea îndeplinirii obligațiilor fiscale, respectarea prevederilor legislației fiscale și contabile, stabilirea obligațiilor de plată și a accesoriilor aferente în sarcina contribuabilului, Fundația pentru Tineret Sălaj.

În urma controlului s-a întocmit un raport de inspecție fiscală prin care s-au determinat obligațiile de plată pe o perioadă anterioară de 5 ani, în cuantum total de 337.037 lei. Împotriva acestui raport, fundația a formulat contestație, respinsă însă prin dispoziția primarului Radu Căpîlnașiu, iar împotriva acestei dispoziții, Fundația pentru Tineret Sălaj a formulat o acțiune în contencios administrativ, respinsă definitiv și irevocabil de către Curtea de Apel Cluj.

Dată fiind soluția Curții de Apel Cluj, se va proceda la calcularea la zi a impozitelor și taxelor datorate de către fundație și respectiv se va demara procedura executării silite a obligațiilor de plată, a spus Manuela Ghiuruțan, purtător de cuvânt al Primăriei Zalău.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Iulian DUMA

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Primăria Zalău vrea patrimoniul fostei UTC | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii