Vineri, 18 Iulie 2008 - 05:28 AM Aleg.RO: Delta ACM 93 - contracte pe bandă rulantă, fără licitație, de la Primăria Sectorului 3

AMOS News Delta Antrepriza de Constructii si Montaj 93 srl ( pe scurt Delta ACM 93) este o firma de constructii, care activeaza in piata de mai multi ani. Societatea este administrata de inginerul Florea Diaconu, care figureaza si ca unic asociat.

Potrivit agentiei Reporteri.ro, Delta ACM 93 a cunoscut in ultimii ani o dezvoltare impetuoasa, datorata in principal contractelor obtinute de la diverse autoritati publice. Datele economice sunt relevante: in 2003, firma avea o cifra de afaceri de 23 milioane RON si un profit de 769.000 RON, iar in anul urmator ajunge la 62 milioane RON cifra de afaceri si un profit de 2 milioane RON. In 2005, Delta ACM 93 consemneaza o cifra de afaceri de 86 milioane RON si un profit de aproape 3,8 milioane RON, pentru ca in 2006 firma sa inregistreze o cifra de afaceri de 234 milioane RON si un profit de 15 milioane RON. Firma a inregistrat aceste performante economice cu un numar relativ egal de salariati (184 in 2004, 224 in 2005 si 235 in 2006).

Rezultatele financiare ale lui 2007 ar trebui sa fie de-a dreptul extraordinare, tinandu-se cont de faptul ca Delta ACM 93 a reusit sa obtina in 2007 numeroase lucrari de la institutii publice, in speta Primaria Generala a Capitalei ( dar despre acele contracte vom face referire mai tarziu).

Pina atunci, sa mentionam faptul ca Delta ACM 93 s-a abonat in ultimul timp la lucrari de anvergura oferite pe tava de Primaria sectorului 3, institutie publica locala pastorita de democrat-liberalul Liviu Negoita. In conditiile in care modalitatea fundamentala de acordare a contractelor de achizitii publice ar trebui sa fie licitatia, Primaria sectorului 3 a acordat firmei conduse de Florea Diaconu, prin procedura negocierii fara anunt de participare (adica prin incredintare directa, fara licitatie) contracte insumand nu mai putin de  45.170.000 RON ( adica 12 milioane EURO).

Concret, pe 29.05.2008, Primaria sectorului 3 incheie contractul nr. 2354, prin care asocierea de firme Delta ACM 93 srl – STRACO Grup srl urmeaza sa primeasca 37.406.367 RON( fara TVA)  pentru asfaltarea unor strazi din sectorul 3.

Cu doua saptamani inainte, pe 12.05.2008, fusese incheiat un alt contract, ce purta numarul 2694 si care prevedea ca firma Delta ACM 93 si firma Euroconex srl vor primi 3.674.734 RON ( fara TVA) pentru efectuarea unor lucrari pentru conducte de alimentare cu apa.

In fine, pe 10.06.2008, a fost incheiat contractul nr.3238 prin care aceeasi asociere - firma Delta ACM 93 alaturi de societatea Euroconex srl – va primi de la Primaria pastorita de Liviu Negoita suma de 4.137.496 RON (fara TVA) pentru efectuarea unor lucrari de constructie de canalizare pentru ape reziduale.

Am solicitat Primariei sectorului 3 in urma cu o luna sa ne ofere un punct de vedere  in legatura cu situatia descrisa mai sus (acordarea de contracte cu incalcarea legislatiei referitoare la achizitiile publice), dar functionarii primariei nu au catadicsit sa ne raspunda.

Revenind la performantele economice ale firmei Delta ACM 93 nu putem sa nu remarcam faptul ca anul 2007 a fost unul glorios in ceea ce priveste contractele incheiate. Numai din informatiile noastre rezulta ca Delta ACM 93 a incheiat anul trecut cu o singura institutie, Primaria Generala a Capitalei, contracte in valoare de 180 milioane RON, adica vreo 50 milioane EURO. Refacerea Pasajului Muncii (contract de 34 milioane RON), refacerea Pasajului Obor (contract in valoare de 35 milioane RON), realizarea strapungerii N.Grigorescu – Splai Dudescu (74 milioane RON), reabilitarea drumurilor urbane - pachetul 5 (36 milioane RON) sunt contracte castigate de asocieri de firme in care, fie in calitate de lider de asociere, fie in cea de membru, am regasit firma Delta ACM 93.

Fara a specula despre vreo implicare politica a patronului societatii, remarcam doar faptul ca atat Primaria Capitalei, cat si Primaria sectorului 3, erau conduse, la momentul acordarii contractelor, de primari democrat-liberali.

Sursa: Reporteri.ro

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Delta ACM 93 - contracte pe bandă rulantă, fără licitație, de la Primăria Sectorului 3 | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.69232201576233 seconds.