Marți, 15 Ianuarie 2008 - 05:57 AM Aleg.RO: PSD ar ataca Primaria Clujului cu Vasile Puscas

evenimentulzilei Vasile Puscas este luat in calcul pentru a candida la Primaria municipiului Cluj-Napoca impotriva actualului edil, Emil Boc, sustin surse din conducerea PSD, confirmate de liderii clujeni .

Puscas nu este foarte incantat sa candideze si motiveaza ca nu are experienta in administratia locala. Propunerea de a candida a venit insa chiar de la colegii sai de la Cluj, care incearca acum sa-l convinga ca trebuie sa „traga” in sus scorul partidului. Calculul clujenilor este acela ca Puscas, chiar daca are sanse mici sa-l invinga pe Boc, ar putea sa aduca partidului voturi mai multe la consiliul local si la cel judetean.Dancu, sef la PSD ClujPana la stabilirea candidatului, PSD-istii clujeni isi vor alege seful. Acesta va fi, se pare, Vasile Dancu, care si-a anuntat ieri candidatura la sefia filialei, post ramas vacant dupa retragerea lui Ioan Rus. „Am un program si o strategie care se bazeaza pe cateva lucruri esentiale. Avem nevoie de o repozitionare a PSD in judet, care tine de schimbarile naturale de electorat, de plecarile din tara, de pozitia pe care o are partidul la nivel national. Trebuie sa facem o constructie aproape sociologica”, a declarat Dancu. Alegerile vor avea loc pe 22 ianuarie. Rolul lui Dancu va fi acela de a stabili candidatii PSD pentru alegerile din localitatile clujene.Cea mai dificila misiune va fi aceea de a stabili candidatul pentru municipiul Cluj-Napoca.„Nu am stabilit cine va fi candidatul inca pentru municipiul Cluj-Napoca. Vom face un sondaj pentru a vedea cine este cel mai potrivit. Nu vor conta doar notorietatea si increderea. Va conta si cat corespunde profilul candidatului cu functia de primar”, ne-a declarat Dancu.Conducerea PSD a decis ieri sa prelungeasca pana pe 15 februarie termenul pana la care organizatiile judete trebuie sa inainteze lista cu propunerile de candidati. In aceasta perioada consilierii britancii ai PSD vor definitiva si cercetarea sociologica pe fiecare judet in parte, pentru a fi stabilite personalitatile care dispun de cea mai mare notorietate si cea mai multa incredere.

Vasile Puscas nu este foarte incantat de planurile colegilor sai

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

PSD ar ataca Primaria Clujului cu Vasile Puscas | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii