Joi, 10 Ianuarie 2008 - 05:46 AM Aleg.RO: Lupii tineri zgaltaie scaunul seniorilor din UDMR

adevarul » „Juniorii" Uniunii si-au insusit foarte bine modelul liderilor din partid, prosperand in viata publica si in afaceri . Nou presedinte executiv al UDMR, Kelemen Hunor a reusit sa-si numeasca apropiati de-ai sai si ai fostului ministru Nagy Zsolt in pozitii-cheie in aparatul administrativ si guvernamental. Scolita in lupta pentru putere, tanara generatie udemerista s-a centrat in jurul asa-numitului grup reformist de la Cluj, condus de Hunor si Nagy Zsolt, prosperand in domeniul afacerilor si cautand tot mai mult sa se afirme in plan politic. Lupta pentru putere in interiorul Uniunii nu-i impiedica insa pe exponentii aripii reformatoare sa desfasoare afaceri comune tocmai cu cei pe care i-ar debarca din functiile detinute in formatiune. Interesant este ca acela care a netezit drumul tandemului Hunor-Nagy este chiar Marko Bela. De-a lungul timpului, el le-a testat capacitatile organizatorice si politice acordandu-le diferite sarcini, de la diferite functii in aparatul guvernamental la organizarea campaniilor electorale si negocieri cu partidele politice. Grupul reformist de la Cluj a intrat nu de putine ori in conflict cu seniorii Uniunii din cauza ideilor de modernizare si a implicarii in guvern.
UDMR Cluj, in mainile tinerilor afaceristi
Deja la nivel zonal, unii vechi exponenti ai Uniunii au pierdut in fata unor concurenti mai tineri. Cel mai bun exemplu sunt alegerile pentru presedintia UDMR Cluj, unde mana dreapta a lui Zsolt Nagy, consilierul local Laszlo Attila, s-a impus in fata gruparii seniorilor, reprezentata de deputatul Konya Hamar. Liderul UDMR Cluj nu este numai un tanar politician in plina afirmare, ci si un businessman de succes, cu legaturi stranse cu mediul de afaceri maghiar din Cluj. El detine parti sociale semnificative in societatile Eureka Group, Novo Farm, Rulmenti Suruburi si Salgo. Nagy Zsolt este exponential pentru noul val de politicieni maghiari crescut in umbra UDMR. Pe langa profitul adus de societatea Nap Consulting SRL, Nagy a reusit sa stranga o avere deloc neglijabila din activitatile sale nonprofit desfasurate la nivelul controversatelor fundatii culturale Janovics Jeno, fondata de Marko Bela, si Progress. El este asociat la Targu Mures in cadrul societatii Gallop SRL, tocmai cu rivalii sai, "grei" ai Uniunii, anume Borbely Laszlo, Takacs Csaba si deputatul de Mures Kelemen Attila.
Retea la nivelul guvernului
Tot din partea grupului de la Cluj a fost propulsat hunedoreanul Borbely Karoly. Acesta a preluat portofoliul Comunicatiilor, dupa mazilirea lui Nagy. Anterior, Karoly a detinut presedintia Autoritatii Nationale pentru Tineret (ANT), cu rang de secretar de stat. S-a incadrat foarte bine in profilul noii generatii cu apetenta atat pentru politica, cat si pentru afaceri. La Deva, tanarul udemerist detine societatile Conces SRL si Realsport SRL, iar la Cluj, societatea A&K International Consulting SRL. La fel ca si Nagy, Karoly desfasoara afaceri cu reprezentanti ai taberei adverse din UDMR. La Realsport SRL, Borbely este asociat cu Takacs Attila, fiul fostului presedinte executiv al UDMR, Takacs Csaba, debarcat din aceasta functie pentru a-i face loc lui Kelemen Hunor. Din tabara lui Hunor mai fac parte presedintele CNCD, Asztalos Csaba Ferenc, deputatul avocat Mate Andras, de la Cluj, si deputatul Antal Arpad, de la Covasna. Alti udemeristi inregimentati in acest pol de putere sunt Barna Tanczos, presedinte al Agentiei Domeniilor Statului, Gergely Olosz, presedinte al Agentiei Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei si vicepresedintele AVAS, Laszlo Gyerko.
Pupilul lui Verestoy
Un caz mai aparte este reprezentat de tanarul Jozsef Birtalan, actual presedinte al Agentiei Nationale a Functionarilor Publici (ANFP). El este mai apropiat cercurilor de interese si de afaceri care graviteaza in jurul unui alt senior UDMR, Verestoy Attila. Pe linie de afaceri, Birtalan detine actiuni si parti sociale la societatile Erdinvest SA, Transil SA, Ecosys-Consult SRL, Romlift-Serv SRL, Stage&Showtech Comimpex SRL si Hexarom SRL. A facut parte totodata din comisia de privatizare a Bancii Comerciale Romane (BCR) SA. Acum are actiuni atat la BCR, cat si la Financiara SA, o companie de asigurari controlata de aceeasi banca. Birtalan mai detine actiuni la ziarul de limba maghiara "Romaniai Magyar Szo", cotidian controlat initial de Verestoy.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Lupii tineri zgaltaie scaunul seniorilor din UDMR | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii