Luni, 28 Martie 2005 - 11:52 AM Aleg.RO: Iliescu reincarcat

Publicat de: Carmen EPURAN

ziua Intr-o singura saptamana, fostul sef al statului a reusit performanta de a redeschide trei subiecte delicate si controversate, care i-au atras de-a lungul timpului critici repetate. In plin proces de reformare a PSD, Iliescu reuseste, din lipsa de consilieri sau cu premeditare, sa-si dea cu stangul in dreptul si sa redeschida, cu declaratii grave, subiecte care i-au pus opinia publica in cap: relatia cu ziaristii, antipatia fata de societatea civila si parerile despre evenimentele de la Targu Mures din martie 1990.

Intelectuali de stanga sau deloc
Ultima gafa din palmaresul lui Iliescu a fost lansata sambata si s-a referit la societatea civila. "Societatea civila romaneasca si mediile intelectuale sunt dominate de grupuri minoritare, insa foarte incisive, de dreapta", a declarat liderul PSD, la Piatra Neamt. Si aceasta, in conditiile in care, dupa parerea lui Iliescu, intelectualitatea "nu poate fi decat de stanga". Fostul presedinte, aflat intr-un conflict mai vechi cu societatea civila, le-a spus "activistilor" de partid de la Piatra Neamt ca a cerut o situatie despre organizatiile neguvernamentale din tara, prilej cu care a aflat ca printre fondatorii celor "cateva zeci de ONG-uri se invart cam aceleasi nume". In concluzie, Iliescu a aflat ca "poti sa-i numeri pe degete" pe cei care vorbesc in numele societatii civile. "Adica ei au stiut, au avut acesta abilitate din '90 incepand, primind finantari, inclusiv din exterior si au inventat tot felul de societati, de asociatii, de organizatii nonguvernamentale si dau sentimentul ca viata intelectuala a Romaniei este dominata de aceasta orientare politica de dreapta", a mai spus Iliescu, atacand din nou societatea civila.

Presa maghiara: liderul PSD "delireaza"
Tot la sfarsitul saptamanii trecute, Iliescu s-a gandit sa declare ca maghiarii au fost cei care au contribuit la conflictele interetnice din 1990, de la Targu Mures. Reactia Guvernului de la Budapesta si a presei maghiare la declaratiile lui Iliescu pe marginea acestui subiect delicat au fost pe masura. "Iliescu delireaza vorbind despre evenimentele de la Targu Mures", a titrat ieri un cotidian de la Budapesta. Restul titlurilor preluate de Rador din presa de la Budapesta sunt la fel de relevante: "Afirmatia scandaloasa a lui Ion Iliescu", "Declaratia bizara a lui Ion Iliescu", "Iliescu ii invinovateste pe maghiari". La randul sau, purtatorul de cuvant al Guvernului maghiar a calificat declaratia fostului presedinte ca fiind "inexplicabila". "Potrivit aprecierilor Guvernului ungar, declaratia nu este in consens cu evolutia din ultimii ani a relatiilor bilaterale ungaro-romane", a spus oficialul maghiar, adaugand ca "opinia publica internationala cunoaste ca nu minoritatea maghiara a declansat conflictele sangeroase de la Targu Mures, ci a fost aceea care a suferit de pe urma acestora".

La inceputul saptamanii trecute, Iliescu a recidivat cu invenctivele la adresa ziaristilor. Ramas in istorie cu expresia "mai, animalule", servita unui ziarist in anii '90, fostul presedinte a comis-o din nou si i-a facut pe ziaristii unui cotidian central "magari", pentru ca au indraznit ca anticipeze ca el, Iliescu, va fi inculpat in dosarul Revolutiei. Ulterior, liderul PSD a dorit sa dea impresia ca cere scuze ziaristilor asemanati cu magarii, dar nu a facut decat sa-i jigneasca si mai tare. Astfel, el le-a cerut scuze magarilor, "care sunt animale civilizate", pentru ca i-a asemanat cu ziaristii.

Ziua

· Alte știri de la Carmen EPURAN

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

Iliescu reincarcat | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii