Luni, 07 Mai 2007 - 05:37 AM Aleg.RO: Primaria Generala, total neinteresata de Tirgul de Turism Bucuresti

7plus Vor nu vor, in aceasta vara, bucurestenii ar face mai bine sa-si ia concediu si sa mearga cit mai departe de Capitala . Motivul? Zecile de santiere care se vor deschide sau care sint deja deschise pe marile bulevarde. Pentru a veni in intimpinarea acestei stari de fapt, Asociatia Nationala a Agentilor de Turism (ANAT) a pus la cale prima editie a Tirgului de Turism Bucuresti (Bucharest Tourism Fair). Din pacate, de la tirg au lipsit exact cei care ar fi trebuit sa se afle in prima linie: Primaria Municipiului Bucuresti. Desfasurata in perioada 4-6 mai, prima editie a Tirgului de Turism Bucuresti a reunit expozanti din aproape toata tara care au pus la dispozitia celor interesati oferte pentru petrecerea concediului, fie in România, fie in strainatate. Ministerul Turismului s-a implicat direct in acest eveniment finantind participarea hotelierilor. Astfel, s-a reusit stringerea laolata a mai multor asociatii patronale din turism, printre care Organizatia Patronala a Turismului Balnear din România (OPTBR), ANTREC sau Ascociatia Patronala Mamaia."Aceasta prima editie a Tirgului de Turism Bucuresti a avut ca principala tinta publicul din Capitala, desi, bineinteles, a fost deschis tuturor celor interesati. Estimam ca in cele trei zile, am avut un numar de aproximativ 6.000 de vizitatori", ne-a declarat Alin Burcea - presedinte ANAT. Printre cei absenti de la tirg s-a numarat chiar Primaria Municipiului Bucuresti, prezenta acestei institutii, mai ales cu prilejul unui astfel de eveniment, fiind mai mult decit necesara. "Cu toate ca primarul general Adriean Videanu a dat o rezolutie scrisa in ceea ce priveste participarea Primariei Municipiului Bucuresti la Tirg, acest lucru nu s-a intimplat. Poate si din cauza haosului care domneste in aceasta institutie. Oricum, este un lucru rusinos pentru cei din primarie. Bucurestenii si nu numai au nevoie mai intii sa-si cunoasca Capitala, principala problema reprezentind-o bineinteles lipsa unei promovari puternice. Orase precum Londra sau Paris traiesc foarte bine din turism pentru ca sint puternic promovate. In Bucuresti acest lucru nu se intimpla, desi anual sintem vizitati de 5-600.000 de straini, fie turisti, fie oameni de afaceri", a mai spus Alin Burcea. In schimb, Primaria Municipiului Bucuresti a ales sa participe si sa investeasca in alte evenimente, cum ar fi Ziua Barbatului, o manifestare destul de obscura. E drept, insa, ca cei din primarie se ocupa si de promovarea Capitalei, dar pe alte meleaguri, mai exact la Viena. "Practic, primaria a dat Bucurestiul pe Viena pentru ca, nu-i asa?, e mai interesanta o plimbare in strainatate. Marius Paunita, Director Executiv al Directiei de Cultura a Primariei Municipiului Bucuresti, chiar mi-a spus ca dat fiind faptul ca Parcul Izvor apartine primariei, oricind se pot organiza astfel de tirguri. In schimb, plecarea la Viena nu suporta nici un fel de aminare", ne-a mai declarat Alin Burcea.

alte articole din La zi.

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Primaria Generala, total neinteresata de Tirgul de Turism Bucuresti | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii