Luni, 07 Mai 2007 - 05:36 AM Aleg.RO: Atac PIN la firmele de consultanta din afacerea Bechtel

adevarul

Vicepresedintele PIN, deputatul Lavinia Sandru, lanseaza o noua provocare in scandalul "Bechtel" . Intr-o conferinta de presa tinuta ieri, deputatul PIN a aratat ca va sesiza Corpul de Control al primului-ministru, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Transporturilor si Parlamentul European, in legatura cu firmele de consultanta angajate sa controleze cheltuielile facute de firma Bechtel. "Stimate domnule ministru, firmei Bechtel i s-a incredintat contractul de infrastructura privind construirea autostrazii Brasov - Bors. Totodata, exista informatia ca societatile Scetaroute si Bceom au incheiat parteneriatele cu Bechtel, prin intermediul firmei de consultanta Credinvest International Malta, reprezentata de omul de afaceri Alain Mangion, care in prezent este ambasadorul Republicii Malta in Romania. Va rugam sa ne comunicati daca au fost verificate toate implicatiile de ordin patrimonial si interesele ambasadorului maltez in Romania", se arata in scrisoarea transmisa de Lavinia Sandru, ministrului de externe, Adrian Cioroianu. Sandru ii cere lui Orban sa inceapa o ancheta Acuzand "mafia transpartinica de dinainte si de dupa 2004", in conferinta de presa de ieri, Lavinia Sandru i-a cerut si ministrului liberal al transporturilor, Ludovic Orban, sa inceapa o ancheta. Ea a subliniat ca Basescu, care a criticat in repetate randuri modalitatea de atribuire a contractului catre firma Bechtel, nu a facut nimic in acest sens. Totodata, Sandru spune ca nici ministrii democrati ai transporturilor (Gheorghe Dobre si Radu Berceanu – n.r.) "nu au incercat in niciun fel sa faca lumina in acest caz". Societatile de consultanta si firma ambasadorului In presa centrala au aparut saptamana trecuta semnalari ale faptului ca Bechtel, constructorul autostrazii Brasov - Bors, ar fi "supervizata financiar de o firma de consultanta din Franta cu care e partener". Este vorba de "Scetauroute si Bceom, societati detinute integral de grupul francez Egis", care, potrivit surselor citate, ar fi fost "angajate de statul roman in 2004, pentru servicii de consultanta si pentru a superviza corectitudinea facturilor pentru autostrada Brasov - Bors construita de firma Bechtel". In ce il priveste pe ambasadorul Mangion, primit recent de presedintele Basescu, acesta a fost prezent de curand la Oradea. Conform presei locale, el a verificat "modul in care Distrigaz foloseste fondurile alocate de Creditinvest International, al carui director a fost Alain Mangion inainte de a fi numit ambasador".

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Atac PIN la firmele de consultanta din afacerea Bechtel | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii