Vineri, 23 Martie 2007 - 06:10 AM Aleg.RO: Primarul Resitei, cercetat de DNA

evenimentulzilei Primarul Resitei, Liviu Spataru (PNL), este cercetat de procurorii DNA Timisoara pentru luare de mita si abuz in serviciu contra intereselor publice .

In acelasi dosar mai este cercetat omul de afaceri Danut Izvernari Nelu, pe care l-ar fi favorizat la contractele cu primaria si care, potrivit acuzarii, i-ar fi platit edilului-sef o vacanta de vara la Marea Adriatica.

Potrivit procurorilor DNA Timisoara, Liviu Spataru si-ar fi exercitat in mod abuziv atributiile de primar si ar fi dispus ca Serviciul Public al Consiliului Local Resita sa incheie un contract de achizitii publice de produse petroliere - cu incalcarea dispozitiilor Legii 60/2001 privind achizitiile - de la firma IDN Grup INC SRL din Iasi apartinand omului de afaceri Danut Izvernari Nelu.

Procurorii DNA sustin ca, din dispozitia primarului, firmei i-ar fi fost decontate in avans respectivele produse, contrar clauzelor contractuale, iar o parte din marfa facturata nici nu ar mai fi fost livrata.

Procurorii DNA au ca proba si un raport al Curtii de Conturi finalizat la inceputul lunii martie, anul acesta, unde apare o paguba estimata la 4,5 miliarde de lei vechi din astfel de achizitii publice.

Acuzarea mai sustine ca, in schimbul favorizarii respectivei firme, primarul Spataru ar fi primit un sejur de 10 zile in Muntenegru, unde ar fi fost cu sotia si fiica in perioada 4-14 august 2005. Sejurul, in valoare de 2.085 de euro, ar fi fost achitat din fondurile SC Petrodan

Company SRL Resita, administrata de acelasi om de afaceri.

Spataru: sunt unele sincope

Primarul Resitei, Liviu Spataru, a facut ieri cateva declaratii de presa, dar a refuzat sa raspunda la intrebari. Acesta a recunoscut „unele sincope” in derularea contractului, dar, spune el, produsele au fost livrate in totalitate.

„Din verificarile efectuate de auditul intern chiar inainte de implicarea Garzii Financiare si a Curtii de Conturi a rezultat o diferenta de 2.000 litri de combustibil care nu au fost livrati de societate, desi au fost platiti.

Contravaloarea insa a fost recuperata in urma unui proces intentat de SC Urban, societate cu patrimoniu integral al Consiliului Local Resita, firmei furnizoare de produse petroliere”, a precizat primarul.

In principiu, PNL il sustine

Presedintele interimar al PNL Caras-Severin, deputatul Valentin Busneag, a declarat ca il sustine pe primar: „In principiu, filiala Caras-Severin il sustine pe domnul primar.

Lovitura vine in contextul mai multor atacuri din ultimii ani la adresa lui, atacuri care vin atat din exteriorul, cat si din interiorul Aliantei D.A., chiar din interiorul PNL sau al fostei conduceri a filialei. Domnul Spataru reprezinta un concurent foarte serios pentru actuala conducere a Caras-Severinului”.

El a mai adaugat ca totusi liderii filialei liberale vor discuta la sfarsitul acestei saptamani cu primarul Resitei in legatura cu acuzatiile care i se aduc.

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Primarul Resitei, cercetat de DNA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii