Joi, 08 Martie 2007 - 05:21 AM Aleg.RO: Deputații, interesați de combaterea violenței în sport

Publicat de: Andrei DINU

AMOS News La Comisia pentru învățământ din Camera Deputaților a avut loc o dezbatere pe marginea unui program național promovat de FRF privind măsuri de educare a suporterilor și copiilor în spiritul fair-play-ului.

Deputatul PRM Dumitru Dragomir și-a prezentat și proiectul de lege privind combaterea violenței în sport, care se află în dezbatere la Senat, și care conține o prevedere ce stipulează existența pe stadioane a unor procurori care să dea pe loc mandate de reținere pentru suporterii turbulenți.
Directorul sportiv al FRF, Daniel Prodan, a precizat că FRF propune amenajarea pe stadioane a unor sectoare speciale destinate copiilor, astfel încât aceștia să fie separați de zona destinată galeriilor.

”Ideea este bună dar oare ce aud acești copii pe stadioane? Ce părinți și-ar mai trimite copiii pe stadioane după ce scandări se aud la noi?”, s-a întrebat Cristian Țopescu.

Țopescu a fost de părere că președinții sau patronii de cluburi sunt de multe ori ”germeni de violență”, susținând că FRF și LPF ar trebui să-i excludă pe aceștia din viața sportivă.

El a spus că pentru identificarea huliganilor de pe stadioane, ar fi necesar amplasarea de camere de luat vederi.

Deputatul Nicolae Păun a arătat că proiectul de lege pentru combaterea violenței în sport trebuie să conțină și prevederi clare privind sancționarea lozincilor și scandărilor cu caracter rasial.

Deputatul Petru Andea a arătat că trebuie făcută o diferență între spectatori, suporteri și huligani, considerând necesară și rezolvarea problemei vânzării de bilete ”la negru”.

Primarul sectorului 6, Cristian Poteraș s-a pronunțat pentru existența unor reglementări care să sancționeze și jucătorii și antrenorii care se dedau la acte de violență, idee preluată de reprezentanții galeriei echipei Rapid București, care au susținut că au existat cazuri în care conducătorii de cluburi s-au agresat verbal și fizic.

Deputatul PC Pantelimon Manta a afirmat că de vină pentru violență ar fi chiar unele cluburi care și-au creat nuclee dure de suporteri, cărora le-au oferit diverse avantaje și facilități.

Social-democratul Anghel Stanciu a spus că există deja ordonanța 11/2006 privind combaterea violenței în sport, fiind de părere că reprezentanți ai instituțiilor statului care au atribuții în domeniu ar trebui să precizeze ce anume ”nu a mers” în aplicarea prevederilor ordonanței.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Andrei DINU

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Deputații, interesați de combaterea violenței în sport | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii