Miercuri, 07 Martie 2007 - 06:30 AM Aleg.RO: Basescu: "Vor fi dosare grele care vor viza persoane politice importante"

Publicat de: Dana Carabelea

curentul

? "Estimez ca vor fi dosare grele care mai devreme sau mai tarziu se vor apropia de finalizare si care vor viza persoane politice importante", a declarat Traian Basescu ieri, la bilantul Ministerului Public

? Scandalul ALRO a fost instrumentat in media de "oameni care isi servesc interesul creand campanii in acest sens", referindu-se la cei pe care ii numea tot el "mogulii presei", Sorin Ovidiu Vintu si Dan Voiculescu, a afirmat Basescu

? Șeful statului a confirmat astfel informatiile aparute in ziarul nostru, referitoare la contractul societatii ALRO Slatina

? Basescu a anuntat ca ii va trimite procurorului general un memoriu cu rezolutia "Rog analiza si solutie legala"

? Exista ziaristi care fac presiuni pentru a influenta decizia procurorilor, a anuntat Basescu .

Presedintele Traian Basescu s-a solidarizat cu procurorii si cu magistratii la sedinta de bilant a Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie. Șeful statului a cerut impartialitate din partea justitiei, in fata campaniilor de presa instrumentate de "oamenii interesati", dar mai ales, verticalitate fata de imixtiunile clasei politice. Basescu a anuntat ca ii va trimite procurorului general un memoriu cu rezolutia "Rog analiza si solutie legala". A afirmat ca in ultima perioada tinta cea mai mare a presiunilor vizeaza terenuri. Și ca exista ziaristi care fac presiuni pentru a influenta decizia procurorilor, fara a nominaliza pe nimeni. La sedinta au mai participat ministrul Justitiei, Monica Macovei, procurorul general Laura Codruta Kovesi, precum si ministrul de interne, Vasile Blaga.

Șeful statului le-a cerut procurorilor sa ramana impartiali si sa aplice, fara discriminare, legea, indiferent de presiunile la care ar putea fi suspusi din partea politicienilor, preocupati de propriile interese. "Estimez ca vor fi dosare grele care, mai devreme sau mai tarziu se vor apropia de finalizare si care vor viza persoane politice importante", le-a transmis Basescu procurorilor aflati la prezentarea bilantului Parchetului. Șeful statului a precizat ca in ciuda campaniilor de presa sau a amenintarilor la care vor fi supusi reprezentantii justitiei, acestia ar trebui sa aplice legea "oricui, de la presedinte pana la cel mai neimportant om".

Unul de-al lor

Basescu a vrut sa le explice procurorilor ca este unul de-al lor cand vine vorba de presiunile politice sau ale "mogulilor din presa", asa ca a ironizat acuzatiile care i se aduc in cazul rezolutiilor pe care le da pe memoriile primate la Cotroceni. "Imi pare rau ca am uitat pe birou un memoriu pe care l-am primit de la un cetatean din Cluj, pe care am scris catre doamna procuror general, cu stiloul, azi-noapte, citind corespondenta: rog analiza si solutie legala. Imi pare rau ca nu l-am adus sa i-l dau, dar daca se confirma, este proba impletirii intereselor dintre politic, oameni de afaceri, oameni de presa si din pacate, chiar si din partea unor magistrati implicati intr-un proces al realitatii unei licitatii", a glumit Basescu, dar nu a primit decat zambete.

Biletelul ALRO, doar o manipulare

Șeful statului a confirmat informatiile aparute in editia de luni a ziarului nostru, referitoare la contractul societatii ALRO Slatina. Basescu a explicat ca intreg scandalul a fost instrumentat in media de "oameni care isi servesc interesul creand campanii in acest sens", referindu-se la cei pe care ii numea tot el "mogulii presei", Sorin Ovidiu Vintu si Dan Voiculescu. "Pe o rezolutie trimisa ministrului industriilor nu rezulta nimic altceva decat ca presedintele a intervenit sa i se dea curent ieftin. Ce nefericita abordare, pentru ca ALRO isi rezolvase problema cu mult timp inainte, avea contract semnat cu Hidroelectrica inca din luna septembrie 2005, iar eu am semnat rezolutia abia in aprilie 2006. Dar, pe presiune mediatica, pe joc, afli ca o rezolutie este biletel si mai afli ca un contract care era semnat cu sapte luni inainte se semnase in urma rezolutie tale. Știu acest tip de manipulare, stiu ca si dumneavoastra suneti supusi la astfel de presiuni de presa generate de oameni interesati si consider ca, alaturi de influenta politica, este una din cele mai toxice modalitati de a influenta decizia procurorilor", a declarat Basescu.

Curentul

· Alte știri de la Dana Carabelea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Basescu: "Vor fi dosare grele care vor viza persoane politice importante" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii