Joi, 22 Februarie 2007 - 06:10 AM Aleg.RO: Vicele CJ vrea despagubiri de la prefect

romanialibera Lucian Profir, vicepresedinte al CJ Iasi Lucian Profir, unul dintre cei doi vicepresedinti ai Consiliului Judetean Iasi, a anuntat ieri dupa-amiaza ca-i va solicita despagubiri materiale prefectului interimar al Iasiului, Nicusor Paduraru . In urma cu cateva luni, prefectul Iasului a dispus suspendarea lui Profir din functie pe motiv de incompatibilitate. Ca argument, Nicusor Paduraru a folosit datele din Registrul Comertului, unde Profir era actionar al societatii Alrom Construct in 2003. Imediat dupa acuzatiile de incompatibilitate, Profir a negat orice implicare in cadrul vreunei societati comerciale. El a explicat ca a renuntat la aceasta functie, de administrator al firmei, inca de la inceputul anului 2004. Vicepresedintele Consiliului Judetean Iasi a atacat ordinul prefectului in instanta si a castigat. "Dupa ce am recastigat functia in instanta, voi cere Prefecturii despagubiri materiale si cheltuieli de judecata in valoare de 3.000 de lei si alti 7.000 de lei pentru salariile pe perioada celor doua luni, cat am fost suspendat de prefectul delegat Nicusor Paduraru", a declarat ieri Lucian Profir.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Vicele CJ vrea despagubiri de la prefect | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.6819109916687 seconds.