Luni, 19 Februarie 2007 - 06:52 AM Aleg.RO: Consiliul Judetean Iasi, in razboi deschis cu Fiscul

romanialibera Secretarul general al Consiliului Judetean Iasi, Ion Serbina, acuza Autoritatea Nationala de Administrare Fiscala ca se amesteca in justitie . "ANAF, prin Directia Generala a Finantelor Publice Iasi, a intervenit la Inalta Curte de Casatie si Justitie in favoarea unei societati iesene, pentru a mentine anularea unei hotarari guvernamentale", a declarat Ion Serbina. Consiliul Judetean sustine ca Directia de Finante Iasi ar fi intervenit in justitie, in procesul pe care CJ Iasi il are cu societatea Mica Industrie. Societatea revendica plaja Nicolina, iar Finantele au depus in instanta o adeverinta potrivit careia Mica Industrie plateste deja impozit pentru suprafata respectiva. Printr-un act oficial, depus la ICCJ, ANAF a "intervenit" in procesul dintre CJ si SC Mica Industrie SA, in care cele doua parti isi disputa si dreptul la proprietate asupra unui imobil si terenului aferent, din centrul Iasiului, bunuri evaluate de expertii imobiliari la peste zece milioane euro. "La termenul de judecata de la Inalta Curte, s-a descoperit faptul ca DGFP a depus un act oficial al ANAF prin care cerea respingerea recursului formulat de Guvern. Acest lucru este cel putin curios deoarece ANAF nu are calitate procesuala in acest dosar. Practic, DGFP a intervenit in favoarea societatii comerciale Mica Industrie SA", a declarat Serbina. Paradoxul este ca in evidentele Directiei de Finante Publice societatea Mica Industrie nu figureaza cu restante la plata impozitului. "Directia de Finante a depus acte prin care pretinde ca Mica Industrie a platit impozit, deci ar fi proprietar deja", s-a revoltat Ion Serbina. In replica, juristii DGFP au declarat ca "au aparat interesul institutiei" deoarece, in anul 2006, pe imobilul aflat in litigiu s-a pus sechestru. "Anul trecut a fost instituit sechestru pe respectivul imobil deoarece SC Mica Industrie are obligatii fiscale restante la bugetul consolidat al statului (3,33 milioane lei - n.r.). Nu poate fi vorba de o interventie in justitie", a declarat purtatorul de cuvant al DGFP Iasi, Maria Taran.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Consiliul Judetean Iasi, in razboi deschis cu Fiscul | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii