Vineri, 24 Noiembrie 2006 - 05:57 AM Aleg.RO: Deputat PD de Brasov, acuzat de frauda

Publicat de: Ana Maria Bujor

curentul

Deputatul PD de Brasov Ion Gontea impreuna cu alte 11 persoane au fost trimisi in judecata de procurorii DIICOT, fiind acuzati de mai multe infractiuni economice in contextul privatizarii societatii brasovene Condor SA, fosta ICS Alimentara . Deputatul Gontea este acuzat ca, la biroul sau notarial, a fost autentificat un contract de vanzare-cumparare a unui teren in valoare de exact zece mii de dolari. Printre celelalte persoane trimise in judecata se numara si Nicolae Dogar si Traian Popelea (n.r. - directori, membri ai Consiliului de Administratie al societatii Condor SA si membri ai Consiliului de Administratie al Asociatiei Salariatilor din respectiva firma ) care , potrivit procurorilor, au prejudiciat cu sume importante atat statul, cat si pe ceilalti actionari ai companiei. Despre ceilalti acuzati, anchetatorii spun ca au fost convinsi (n.r. - de cei doi directori) sa incalce legea si sunt acuzati fie de infractiuni economice, fie de favorizare a infractorului, de fals intelectual sau de fals in inscrisuri sub semnatura privata. Procurorii sustin ca au probe care atesta ca, initial, Dogar si Popelea au obtinut in mod fictiv calitatea de asociati, fapt ce le-a permis sa adopte hotarari de competenta Adunarii Generale Extraordinare a Actionarilor in numele si pe seama societatii, insa fara ca salariatii sa fie informati. Prin majorarea capitalului social al Condor SA, cei doi au capatat calitatea de actionari majoritari, fapt care a dus la prejudicierea celorlalti actionari cu peste 40 de miliarde ROL. Cei doi au mai prejudiciat si Asociatia Salariatilor cu peste trei miliarde ROL, prin vinderea a 13 spatii comerciale aflate in patrimoniul firmei. Dintre aceste spatii, vandute la preturi subevaluate, patru au mai fost vandute inca o data de alti inculpati la pretul pietei, fapt care a prejudiciat firma cu aproape sapte miliarde de lei. Prin toate aceste tranzactii, statul a fost pagubit cu alte peste patru miliarde de lei, prin neplata unor taxe si impozite. Datorita prejudiciului adus partilor implicate, pe bunurile lui Dogar, Popelea, Milu si Moczas (n.r. - alti doi inculpati in dosar) s-a instituit un sechestru pana la valoarea de 57 miliarde de lei vechi. Dosarul va fi judecat la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Curentul

· Alte știri de la Ana Maria Bujor

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Deputat PD de Brasov, acuzat de frauda | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii