Miercuri, 27 Septembrie 2006 - 06:01 AM Aleg.RO: Galați: Primarul îl atacă dur pe grevistul foamei de la Apă Canal

Publicat de: Tudor NEACȘU

AMOS News Primarul municipiului Galați l-a atacat, marți, în cadrul unei conferințe de presă, pe directorul societății Apă Canal, aflat în greva foamei încă de joia trecută. Primarul îl consideră pe Ion Ștefan "insubordonabil" și spune despre acesta că e singurul vinovat de actuala stare a societății, transmite corespondentul AMOS News. "Este pentru prima oară când aud că cineva face greva foamei pentru a obține un credit. Nu am văzut nici o bancă care să dea un credit pentru că solicitantul face greva foamei. Consilierii locali vor răspunde material și penal pentru hotărârile date", a declarat primarul Dumitru Nicolae, referindu-se la atitudinea directorului Apă Canal a intrat în greva foamei solicitând astfel girul Consiliului Local Galați pentru acordarea unui împrumut bancar societății pe care o conduce.

Primarul a recunoscut faptul că societatea are nevoie de un credit, dar nu pentru salarii și pentru tichete de masă, ci pentru funcționarea efectivă.

"Trebuie precizat faptul că, la înființarea societății, datoria către Electrica era 0, datoria la bugetul statului 0, datoria la Sănătate 0. Ce s-a întâmplat după această înființare trebuie întrebat directorul societății. E director general sau ce e? Dacă e director general trebuie să facă să meargă societatea. Este un insubordonat sau insubordonabil!", a mai spus primarul municipiului Galați care a încheiat spunând că nu mai vrea să lucreze cu Ion Ștefan.

Amintim faptul că Ion Ștefan a intrat în greva foamei joi, 21 septembrie, încercând să tragă un semnal de alarmă față de modul în care sunt abordate problemele societății pe care o conduce la nivelul administrației locale. Acestuia i s-a alăturat luni dimineață șeful Sindicatului "Covurlui" de la Apă Canal, Costică Stancu, iar astăzi alți trei angajați ai societății au anunțat că întră și ei în greva foamei.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Tudor NEACȘU

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Galați: Primarul îl atacă dur pe grevistul foamei de la Apă Canal | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii