Miercuri, 20 Septembrie 2006 - 05:37 AM Aleg.RO: Valeriu Stoica: "Disocierea de Basescu e o prostie politica"

Publicat de: Liliana RUSE

Gândul - E bine ca PNL sa aiba un candidat propriu la Presedintie?

- Este inceputul sfarsitului . In momentul in care PNL isi pune aceasta problema, inseamna ca decizia de a parasi Alianta este ca si luata. Or, eu cred ca Alianta trebuie sa mearga mai departe in aceasta forma sau in alta. In orice caz, Alianta trebuie sa fie fundamentul unei unificari a fortelor de dreapta, pe un termen mediu sau lung. Daca PNL paraseste acest proiect - cum a facut si cu fuziunea -, inseamna ca se autocondamna. Joaca pe o miza mica - supravietuirea parlamentara.

- Este indreptatit PNL sa se disocieze de Traian Basescu?

- Cat timp esti intr-o Alianta, care a mai si castigat alegerile prezidentiale, a te disocia de propriul candidat este nu numai o eroare politica, ci o prostie politica. if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write('); Nu comentez incidentele de parcurs dintre PNL si Traian Basescu, ci deciziile. Ramane de vazut daca apararea ministrului Atanasiu merita sacrificarea PNL.

- Adica liberalii ar trebui sa taca si sa inghita?

- Nu. PNL ar trebui sa aiba abilitatea, diplomatia sa gestioneze situatia specifica unei Aliante.

Musca - "un prezidentiabil credibil"

- Vedeti vreun lider liberal care sa-si asume candidatura la Presedintie?

- Rolul poate fi asumat de multi din PNL, problema e cine are sanse sa castige aceste alegeri si nu vad pe nimeni care sa poata face acest lucru, in afara de cei care sunt marginalizati -Theodor Stolojan si Mona Musca.

- Spuneti ca Mona Musca, dovedita colaborator al Securitatii, ar putea candida cu succes la prezidentiale?

- Nu cu succes, dar, in orice caz, mai credibil decat cei care sunt in actuala conducere a PNL.

- Cand lansati platforma promisa de dvs., dl. Stolojan si d-na Musca?

- Probabil in a doua jumatate a lunii octombrie. Nu ne grabim sa luam o decizie inainte de verdictul oficial al CNSAS in cazul Monei Musca.

- Ati avut consultari cu filialele, asa cum a promis dl. Stolojan?

- Noi ne consultam cu liberalii din interiorul si din afara PNL. Credem ca exista o puternica sustinere pentru aceasta platforma. Ea are ca principal scop sa indentifice in PNL o alternativa la actuala conducere. Nu dorim, in momentul de fata, nici sa schimbam conducerea, nici sa fragmentam partidul.

- Ce sanse aveti sa gasiti aderenti, cata vreme Calin Popescu Tariceanu are piinea si cutitul, fiind seful Guvernului si al partidului?

- Mai sunt liberali care nu depind de painea si cutitul pe care le are Tariceanu astazi in mana.

"Daca PNL pleaca din Alianta, eu raman"

- Ati spus ca vreti sa constituiti un puternic curent liberal, parte a unui bloc politic la care sa se lipeasca PD sau o parte din PD. Urmariti, de fapt, crearea unui nou partid de centru-dreapta?

- Acesta a fost proiectul meu politic din 1990 si pana azi. Unificarea liberala a fost prima etapa. A doua presupune ca liberalii, impreuna cu toti cei de centru-dreapta sa se uneasca intr-un partid. Toti, impreuna, intr-un partid organizat ca o federatie, in care curentul liberal sa fie una dintre principalele forte.

- Plecati din PNL daca acest proiect politic nu se poate realiza?

- Nu m-am gandit niciodata sa plec. Problema este daca PNL vrea sa mai ramana liberal si vrea sa mai ramana in Alianta. Daca PNL se exclude din Alianta, eu voi ramane in Alianta. Dar asta nu inseamna ca eu parasesc PNL.

- Urmeaza sa fiti dat afara din partid, impreuna cu Stolojan.

- Discutiile despre excluderea noastra sunt absurde. Dupa perioada in care noi doi am condus PNL, partidul a ajuns la cel mai important punct al evolutiei sale politice. Am predat celor care conduc acum un partid la cheie. Ce-au facut cu el, se vede. liliana.ruse@gandul.info

Gândul

· Alte știri de la Liliana RUSE

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Valeriu Stoica: "Disocierea de Basescu e o prostie politica" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii