Luni, 04 Septembrie 2006 - 05:20 AM Aleg.RO: Primaria lui Mazare da 100.000 de euro la ziarul lui Radu Mazare

atac  radu .cezar@atac-online.ro Atunci cand vorbesc despre Radu Mazare, majoritatea romanilor il asociaza involuntar cu mafia. Fara ca vreo instanta sa se pronunte vreodata in acest sens, numele primarului din Constanta a intrat in folclorul popular ca exponent al sistemului corupt. Mazare se dovedes te o nuca prea tare pentru actuala putere, mai multi lideri reprezentativi ai Aliantei recunoscand, spasiti, in cercuri intime: Nu avem ce sa-i facem, s-a acoperit perfect. Mai mult, rezultatele sondajelor de uz intern ale puterii i-au determinat pe guvernanti sa se resemneze, declarand Constanta drept o cauza pierduta: Mazare este cel mai puternic primar din tara, bucurandu-se de sprijinul majoritat ii covarsitoare a constantenilor, aproximativ 70 la suta din acestia urmand sa-l voteze si la viitoarele alegeri.
Banii contribuabililor la ziarul lui Mazare
Unul dintre exemplele care pot fi date in acest sens pare a fi o scapare a sistemului amintit. Este vorba despre un contract prin care Societatea Comerciala de Interes Local (SCIL) Confort Urban SRL, regie din cadrul Primariei Constanta, plateste cateva miliarde din banii publici unei firme la care apare ca actionar si Radu Stefan Mazare. Contractul de prestari servicii numarul 6164/26.07.2006, incheiat intre SCIL Confort Urban si SC Telegraf Advertising SRL, are ca obiect publicitate media constand in anunturi din presa scrisa, statii radio si tv locale pentru mediatizarea activitatilor si actiunilor care se desfas oara de catre SC Confort Urban SRL. Contractul, semnat dupa cum se vede, la sfar- situl lui iulie, este valabil pana pe 31 decembrie 2006, contra unei sume care s-a vrut a fi ascunsa intr-o anexa. Unul dintre paragrafe lasa insa se intrevada si bugetul alocat de regia primariei pentru 5 luni de publicitate: este vorba de suma de 100.000 de euro.
Grupul de presa Mazare
Pentru cei care se uita cateva zile prin presa din Constanta, nu va mai fi nevoie de sapaturi pe la Registrul Comertului. Radu Mazare are in subordine totala doua cotidiene, Telegraf si Independentul, o televiziune - Neptun TV, a caror politica editoriala este dictata in exclusivitate de interesele edilului si ale lui Nicusor Constantinescu, presedintele Consiliului Judetean Constanta, cei doi fiind practic nedespartiti in afaceri si in politica. In plus, Mazare se bucura de condescendenta majoritatii celorlalte publicatii locale. Acestea sunt obligate sa supravietuiasca prin contractele acordate de autoritati, in conditiile in care trustul obedient detine monopol de piata, toate institutiile publice din judet oferind exclusivitate sau intaietate la informat iile publicatiilor lui Mazare, pentru a nu se pune rau cu puternicul primar al Constantei. Telegraf Advertising SRL, firma care a primit de la Primaria Constanta suma de 100.000 de euro pentru cinci luni de publicitate media, oricum este favorizata din plin in relatiile contractuale cu institutii de stat sau firme private care au nevoie de primarul Mazare.

Atac

Azi: Cea mai citită știre din sursa Atac:

Primaria lui Mazare da 100.000 de euro la ziarul lui Radu Mazare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii