Luni, 21 August 2006 - 06:06 AM Aleg.RO: Senatorii juristi revin din vacanta

Publicat de: Rompres

curierulnational
Comisia juridica a Senatului isi reia astazi activitatea, avand inscrise pe ordinea de zi 12 proiecte legislative, printre care si cel privind reorganizarea Curtii de Conturi si cel al societatilor comerciale . Presedintele comisiei, senatorul Peter Eckstein-Kovacs a declarat la sfarsitul saptamanii trecute ca astazi senatorii-juristi ar urma sa intocmeasca sase rapoarte si sa dea sase avize. Potrivit acestuia, comisia a fost sesizata, in total, cu 26 proiecte legislative, majoritatea initiate de parlamentari, pe care ar trebui sa le finalizeze pana joi. Conform senatorului UDMR, Biroul Permanent al Senatului ar urma sa decida, maine, daca va fi convocata o sesiune extraordinara si daca programul acesteia va include si dezbateri in plen. Senatorii au amanat, la sfarsitul sesiunii trecute, adoptarea mai multor legi importante precum cea a societatilor comerciale, a Curtii de Conturi, ratificarea Acordului bilateral romano-ungar privind constituirea Fundatiei Gojdu si cea privind privatizarea BCR. Pe langa acestea, Senatul a mai fost sesizat cu alte proiecte de catre Guvern, precum si cu unele adoptate de Camera Deputatilor.

Curierul Național

· Alte știri de la Rompres

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Senatorii juristi revin din vacanta | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii