Sâmbătă, 19 August 2006 - 05:54 AM Aleg.RO: Constantinescu: "Predarea dosarelor, rezultatul abilitatii lui Basescu"

cronicaromana Fostul presedinte al Romaniei, Emil Constantinescu, a declarat pentru NewsIn ca semnalul predarii tuturor dosarelor date de catre Traian Basescu e mai degraba rezultatul unei abilitati politice si a unui climat intern favorabil, decat al vointei politice . "A vorbi de vointa politica in cazul Traian Basescu e exagerat. Mai corect ar trebui sa vorbim de abilitatea politica de a raspunde presiunilor discrete ale UE, folosind un context intern. Vointa politica reala nu poate fi separata de valorile morale care in cazul presedintelui Basescu lipsesc", a declarat fostul sef al statului, ca reactie la motivatiile prezentate miercuri de Traian Basescu pentru procesul de desecretizare al dosarelor. Basescu a spus in urma cu o zi ca a cerut predarea tuturor arhivelor fostei Securitati, pentru ca are vointa politica, lucru care le-a lipsit celorlalti doi presedinti ai Romaniei, Ion Iliescu si Emil Constantinescu, si pentru ca UE o cere. Emil Constantinescu este insa de parere ca actualul presedinte a putut face aceste demersuri pentru ca e sprijinit de societate si de liderii de opinie, lucruri care nu s-au produs si in timpul mandatului sau. Totodata, fostul sef al statului nu a renuntat la afirmatiile sale conform carora Traian Basescu este la randu-i un mostenitor al fostului sistem securistic, acelasi pe care il denunta acum. "De vointa politica am putea vorbi doar in cazul in care va inceta presiunea subterana asupra serviciilor si asupra CNSAS pentru a ascunde dosarul apartenentei sale la sistemul securist, si, mai mult, cand va avea curaj sa spuna adevarul privind aceasta colaborare, de-a lungul intregii sale cariere", a sustinut Emil Constantinescu. "Domnul Basescu, facand parte din sistemul securitatii, a fost propulsat de catre aceasta in functii politice, inca din 1990. Nu ar fi ajuns niciodata presedinte daca formatorii de opinie din societatea civila nu l-ar fi acceptat sub doctrina raului cel mai mic, si acest sprijin a facut diferenta intre Traian Basescu si Adrian Nastase, in 2004", a mai explicat fostul presedinte.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Constantinescu: "Predarea dosarelor, rezultatul abilitatii lui Basescu" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii